N

Nurullah Ataç

Nurullah Ataç Biyografisi

Türk edebiyatında modern anlamda test türünde ürün veren birincil yazan ve eleştirmendir.
Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Mehmet Ata bey başarılı bir bürokrat idi. İlkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’nde 4 yıl okudu. sonradan 1914 yılında eğitimine sürdürmek ve Fransızca öğrenmek için İsviçre’de Cenevre’ye gitti. Babası ölünce 1919′da Türkiye’ye döndü. Sınava girerek Darülfünun öğretmeni oldu. 1921′ de İstanbul’da Nişantaşı Lisesi’nde Fransızca öğretmeni olarak işe başladı. Vefa lisesi, Üsküdar lisesi ile Adana Lisesi’nde Fransızca dersleri verdi. 1925 -1926 yıllarında Ticaret Vekaleti’ ndeki görevi bir yana her zaman Milli Eğitim Bakanlığı’na yan olarak İstanbul, Adana ve Ankara’ da 31 Mayıs 1945 tarihine kadar öğretmenliğe devam etti.

Ankara Orta Öğretim Mektebi, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, Gazi Terbiye Enstitüsü, Ankara Atatürk Lisesi’nde de öğretmenlik yaptı. Cumhurbaşkanlığı çevirmeni oldu. 7 Şubat 1951 tarihinde emekliye ayrılana değin bu görevi sürdürdü. 1951’den ölümüne değin Türk Dil Kurumu’nda Yayınlama Kolu başkanlığını üstlendi.

Yazmaya 1921 yılında Yahya Kemal Beyatlı‘nın yönettiği Dergâh dergisinde yayınlanan şiir ve yazılarıyla başladı. sonra yalnızca deneme ve eleştiri türünde ürünler verdi ve çeviriler yaptı. Eski Türk edebiyatı ile çağdaş Batı edebiyatını inceledi. Yeni bir kültür, edebiyat ve dil arayışı içinde oldu. Pluralist bir us yapısına ulaşmak için Batı hümanizmi ve demokratikleşme sürecini benimsenmek gerektiğini savundu. Türkiye’de milli benliği koruyan bir Batılılaşma modeli uygulanmasını önerdi. Eski şiire karşı hür şii¬ri, eski dile karşısında Türkçe’nin özleşmesini sa¬vundu.

Nurullah Ataç, Cumhuriyet devrinde, yalnız test, tenkit yazdı ve çeviriler yaptı. Yeni Şiir’ in, başta Cumhuriyet devri şairleri, genç sanatçıların tanınmasında öncülük etti. Türkçe’ nin özleşmesi, arınması için yılmadan savaştı, bu uğurda yazdığı yazılarda hiçbir tanıdık olmayan söz kullanmadığı oldu, kendine özgü, devrik cümleleri çoğunlukta; yeni bir dil ve anlatım biçimi yarattı, genç yazarların çoğu onun etkisinde kaldılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazım Hikmet

Yunan, Latin, Fransız, Rus alışılmış ve çağdaş yazarların kitaplarından elliye yakın çevirisi vardır. Gazete ve dergilerde tenkit ve test türünde yazılar yazdı. Tenkit yazılarıyla Türk edebiyatında empresyonist eleştirinin birincil örneklerini verdi. Akşam’da tiyatro eleştirmenliği, Hakimiyeti Milliye, Halk, Milliyet, Tan, Posta, Cumhuriyet, Son Havadis, Dünya gazetelerinde tenkit yazıları çıktı. Denemeleri Türk Dili, Varlık, Yedigün, Ayla, Seçilmiş Hikayeler dergilerindedir.

1926 yılında Leman Ataç ile evlendi. Bu evlilikten 1926’da, sonradan babasının yaşamından kesitler anlattığı kitabı “Babam Nurullah Ata甑ı yazacak olan Meral Ataç Tolluoğlu doğdu.

Nurullah Ataç, 17 Mayıs 1957 tarihinde İstanbul’da 59 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
1952 – Sözden Söze
1953 – Not Defteri
1954 – Ararken
1954 – Diyelim
1957 – Laf Aralarında
1958 – Okuruma Mektuplar
1960 – Günce
1961 – Prospero ile Caliban
1962 – Söyleşiler
1972 – Günce 1-2
1980 – Dergilerde
1946 – Günlerin Getirdiği

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı