P

Panait Istrati

Panait Istrati Biyografisi

Balkanların Maksim Gorki‘si olarak anılır.

Panait Istrati, 10 Ağustos 1884 tarihinde Brăila, Romanya’da Rum bir kaçakçıyla Romanyalı bir köylü kadının evliliğe bağlanmayan ilişkisinden doğmuştur. Annesi Joita Istrate’dir. Babası Gherasim Valsamis Yunandır. Jandarma kurşunuyla babası öldüğü süre daha yaşını doldurmamıştı. Annesiyle birlikte sefalet içinde yaşadı. 1896 yılında ilkokulu bitirdikten sonra firari ve başıboş bir yaşama daldı. Merak edip ilgi duyduğu yerleri (Balkanlar, Akdeniz ve Ortadoğu) bulduğu her işe girip çıkarak gezip gördü. Gençliği arasında İstanbul’un da olduğu o zamanlar Osmanlı Devletinde olan Mısır’ı, Lübnan’ı, Suriye gibi pek çok yerde geçmiştir. Bu dönemde, bulduğu bir sözlük bir uçtan bir uca Fransızca öğrendi.

Panait Istrati, yirmi yıl baştan başa da kendini yetiştirmenin tüm yollarını denedi, yu katıldı. İşçi dergilerinde, Romini a Muncitonu gazetesinde yazıları yayımlandı, sendikalarda çalıştı, gösterilere katılma suçundan 1916 yılında hapse girdi ve aynı yıl Paris’e gitti.

1916 yılında Paris’e gittikten sonradan gittiği Nice’de veremden hastanede yatarken 3 Ocak 1921 tarihinde intihar girişiminde bulundu. Oysa ölmedi. Yazar Romain Rolland’a yazdığı bir mektubun üstünde bulunması değişik ilgiler yaratması bakımından ona aydınlık bir yol açtı. Romain Rolland’a yazdığı mektubun hastanede tedavi görürken ulaştırılması, hayatını değiştirdi. Rolland, İstrati’yi yaşadıklarını, tanıklıklarını yazmaya zorladı. Ona bir değişiklik rehberlik yaptı. Öykü ve romanlarıyla şipşak ünlendi, eserleri otuzdan pozitif dile çevrildi, “Balkanların Gorki’si” diye anıldı.

Panait Istrati bütün eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Fransızca yazdıklarını yeniden kendi Romenceye çevirdi, ürünlerinin birçoğu Romanya ve SSCB’de iyi filmlere program metni oldu. Ekim Devrimi’nin onuncu yıldönümünde çağrılı olarak SSCB’ye 1927 yılında gitti, Nikos Kazancakis ile birlikte Rusçaya çalıştı, kendisine zıt gelen komünist uygulamalardan etkilenerek Vers Autre Flamme (Öteki Işığa Doğru) eserini 1929 yılında yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pedro Pascal

İlk romanı Kira Kiralina Yaşar Nabi Nayır göre Türkçeye çevrildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Enta Gheorghiu (e. 1915–1921)
2.eşi: Anna Munsch (e. 1924–1931)
3.eşi: Margareta Izescu (e. 1932–1935)

Panait Istrati, 16 Nisan 1935 tarihinde Bükreş, Romanya’da 51 yaşında ölmüştür.

Panait Istrati romanlarının çoğunda yaptığı yolculukları anlatır. Ama gezdiği ülkeler yok, tanıdığı insanlar ön plandadır. Istrati’nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir. Bu karşılıksız ve koşulsuz sevginin hikâyesindeki kahramanların başına getirdiği belalar değin, onlara yaptığı katkı da objektif bir biçimde anlatılır.

Kitapları :
1923 – Kira Kiralina
1925 – Presentation des Haidoucs
1926 – Domnitza de Snagov
– Yaşam yollarında
– Uşak
– Sünger Avcısı
– Dost (Mihail)
– Akdeniz
1928 – Baragan’ın Dikenleri
– Angel Dayı
1931 – Tsatsa Minnka (Minka Abla)
– Kodin
1933 – Vie d’Adrien Zograffi
1934 – Sokak Kızı (Nerantsula)
– Pelmutter Ailesi
1931 – Sovyetler 1929 (Gezi Notları)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı