P

Papa II. Jean Paul

Papa II. Jean Paul Biyografisi

Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk Papa’sıydı
Papa Jean Paul, asıl ismi Karol Jozef Wojtyla’dır. 18 Mayıs 1920 tarihinde Polonya Wadowice’de Emilia ve Wojtla Kaczorowska çiftinin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Babası bir emekli subaydı. Annesi 1929 yılında ölünce babasıyla Cracovia’ya taşındı. 22 yaşında babasını da kaybetti.

Liseden mezun olduktan sonradan 1938 yılında Polonya’nın Krakow şehrinde yer alan Jagiello Üniversitesine Leh Dili ve Edebiyatı okumak üzere başladı. Ama 2. Dünya savaşının başlaması ve Nazi orduların Polonya’yı işgali yüzünden okulu 1939 yılında kapandı. bu dönemde amatör olarak tiyatro ve şiirle ilgilendi. 1940’ta bir kireç ocağında, ertesi yıl ise bir kimya fabrikasının su arıtma (Solvay) tesislerinde çalışmak zorunda kaldı.

1942 yılında babasının ölmesi üzerine dine alaka duymaya başladı. 1945‘te Nazi işgalinin sona ermesiyle Jagiello Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi’ne yazıldı ve Kasım 1946’da rahip oldu. 1948 yılında doktorasını tamamladı.

1951 yılına kadar çeşitli mahallelerdeki kiliselerde papazlık yaptı keza de üniversitede papaz oldu. 1953 yılında Lublin İlahiyat Fakültesi ahlaki teoloji ve toplumsal ahlak profesörü oldu.

4 Temmuz 1958 tarihinde dönemin Papa’sı tarafından Ombi Piskoposluğu ve Krakow Muavin Piskoposluğu görevine atandı. 30 Aralık 1963’te Krakow Başpiskoposu oldu, 26 Haziran 1967’de Papa VI. Paul tarafından Krakow Başpiskoposu olarak atandı ve kardinallik ünvanı aldı.

Bunda, Wojtlya’nın Polonya’da Komünist yönetimin baskılarını göğüslemedeki başarısının yanı sıra, 1962-1965 yılları arasında Roma’da gerçekleşen İkinci Vatikan Konseyi’ndeki tartışmalarda gösterdiği performansın da önemli bir rol oynadığı söylenir.

Ekim 1978’de Polonyalı kardinal Karol Josek Wojtlya, 455 yıldan beri İtalyan olmayan ilk papa oldu ve Papa II. Jean Paul adını aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pelin Öztekin

Papa Jean Paul ana dili olan Lehçe’den başka İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Hırvatça, Antik Yunanca ve Latince’yi de akan bir şekilde konuşabiliyordu.

İkinci Jean Paul’ün seleflerinden en önemli farkı, kendisinin daha önce Vatikan’da çalışmamış olmamasına ve diplomatik görevlerde bulunmamış olmasına karşın Papa seçilmiş olmasıdır.

Papalık görevini bir “devlet başkanlığı” olarak görmekten ziyade, “misyonerlik misyonu” gibi algılamış olması uyarı çekicidir. 118 ülkeyi ziyaret ederek tarihin en gezgin Papa’sı olması da onun bu anlayışından kaynaklanmaktadır.

İkinci Jean Paul, Türkiye’yi ziyaret eden ikinci Papa olmuştu. Polonyalı Papa, 28-30 Kasım 1979’da gerçekleştirdiği iki jurnal Türkiye ziyaretinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Efes’e uğramıştı.

13 Mayıs 1981 tarihinde Mehmet Ali Ağca bir tabanca ile suikast girişiminde bulundu. Suikast girişimiyle elinden ve karnından yaralandı. 1983’te Mehmet Ali Ağca’yı hapishanede ziyaret eden Papa, Ağca’yı affetti. Bu görüşmede Ağca, Papa suikastinde kendisine Doğu Avrupalı Komünist ajanların muavin olduğunu söyledi fakat sonradan bu ifadesini geri aldı. Suikast girişimi nedeniyle hayat boyu hapse hükümlü olan Ağca, 13 Haziran 2000’de İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin imzaladığı özel affetme kararı ile serbest bırakılıp Türkiye’ye iade edildi.

Papa Jean Paul, 2 Nisan 2005 tarihinde Vatikan’da 85 yaşında vefat etti.

Papa’nın Eserleri :
1994’te “Varcare la soglia della speranza” (Umudun Eşiğini Dinmek)
1996’da “Dono e mistero: Nel cinquantesimo anniversario del mio sacerdozio” (Lütuf ve Gizem: Rahipliğimin Ellinci Yıldönümünde)
2003’te şiir denemelerinden oluşan “Trittico romano” (Roma Üçlüğü)
2004’te “Alzatevi, andiamo!” (Kalkın gidiyoruz!)
2005’in Şubat ayında “Memoria e Identità” (Bellek ve Kimlik)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı