P

Park Jae Sang

Park Jae Sang Biyografisi

Gangnam Style şarkısı ile meşhur olmuştur.

Park Jae Sang, 31 Aralık 1977 tarihinde Güney Kore’de Seul’de varlıklı bir aile olan Park Won-ho ve Kim Young-hee çiftinin oğlu olarak doğmuştur. PSY adıyla da anılmaktadır. Park Jae Sang’ın sahne adı olan “Psy” ‘psiko’ kelimesinden türemiştir. Güney Kore’de Seul’de babasına ait ‘DI Corp’ adlı yazılım şirketi vardır. Üniversite yıllarına kadar Güney Kore’de yaşadı. Üniversite öğrenimini ABD. Boston Üniversitesinde iş idaresi okudu, bir sene sonradan da ayrılarak Massachusetts, Boston da Berklee Müzik Okulu‘nda müzik eğitimi alarak tamamladı. Lakin okuldan mezun olmadan ayrılarak Güney Kore‘ye döndü.

15 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan “Gangnam Style” adlı şakısı 20 Eylül 2012 tarihinde en çok beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Kesinlikle yükselişinde en büyük etmen “Gangnam Style” isimli şarkısı ile özellikle klibi ve dansı olmuştur.

Ayrıca aynı video MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2012’de (Mtv EMA) En iyi video dalında ödül kazandı. PSY’nin yeniden bir başka meşhur Koreli “Kim Hyun-a” adlı şarkıcı ile de düetleri vardır. Kim Hyun-a bununla birlikte Gangnam Style Klibinde de oynamıştır.

23 Ekim 2012 tarihinde o tarihte Birleşmiş Milletler Genel sekreteri olan Ban ama Moon ile Birleşik Milletler Genel Merkezinde bir araya geldi. Ban oysa Moon’un ricası üstüne Güney Kore turizm elçisi oldu.

Park Jae Sang, 14 Ekim 2006 tarihinde Yoo Hye-yeon ile evlendi. İkiz kız çocukları vardır.

Park Jae Sang, ‘istanbuapsamında 21 Şubat 2013 tarihinde Taksim Tepebaşı’nda konser verdi.

Albümleri :
2001 – Psiko World Psy!
2002 – Ssa2
2002 – 3 Mi
2006 – Ssajib
2010 – Psy Five
2012 – Psy 6
2013 – Gentleman

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Petro Poroşenko
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı