P

Paul Delvaux

Paul Delvaux Biyografisi

Belçikalı sürrealist sanatçı tembel figürleriyle tanınmıştır.
Hukukçunun oğlu olan Delvaux, 23 Eylül 1897 yılında Liege kentinde dünyaya geldi.

İlk olarak Brüksel Hoş Sanatlar Akademisi’nde olağan sanat öğrenimi ve mimarlık eğitimi aldı.

O dönemde Avrupa’nın tüm akademilerinde egemen olan Neo-Empresyonist tekniklerini kullandı. 1920’lerde dışa vuruculuğa yöneldi.

İlk sergisini 1924’te Sillon grubunun ressamlarıyla birlikte açtı. Bu gruptaki ressamlar yapıtlarında insan figürü kullanmamakla tanınmaktaydı.

1930’larda Salvador Dalí, Giorgio de Chirico ve Rene Magritte gibi gerçeküstücülerden etkilenmeye başladı.

Delvaux kayda değer milletlerarası gerçeküstücü sergilere 1938’den daha sonra İtalya’dayken katılmaya başladı. Geriye-dönük ilk sergisini 1944’de Brüksel’deki Hoş Sanatlar Sarayı’nda açtı.

Kısa zamanda Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde kürsü sahibi oldu.

Büyük tuvaller yapmaktan kaçınmayan usta Ostend, Brüksel ve Liege kentlerinde bazı duvar resimleri de yaptı.1,50 x 2,50 m. boyutlarındaki Akropol adlı tuval, ressamın iyi çalışmalarına misal olarak gösterildi.

Delvaux Avrupa’nın birçok yerinde Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da sergiler açtı, İtalya ve Belçika’da kayda değer ödüller kazandı.

Belçikalı usta 20 Temmuz 1994 yılında doğduğu ülkede hayatını kaybetti.

Önemli Yapıtları: Uyuyan Venüs, Dantelli Kadın, Tatlı Gece, Aynadaki Bayan, Dantel Biçimli Cenaze Korteji, Uyuyan Kent, Su Perileri, Noktürn, Pygmalion, Sokaktaki Adam, Sirenlerin Koyu, Kızıl Büyük Kasaba, Gezinen Kadın ve Bilgin, Çarmıha Gerilmeler, Noel Gecesi, Dünyanın Sonu, Gölgeler, Klasik Bir Peyzaj’da Genç Kadınlar, Vigil, Orman Perileri, Kentte Tan Vakti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pınar Eliçe
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı