P

Paul Oakenfold

Paul Oakenfold Biyografisi

Trance müziğinin günümüzdeki halini almış olmasındaki en kayda değer etmenlerden birisi olarak bahsedilen İngiliz tescil prodiktörü ve trance DJ’i. U2, Rolling Stones, Michael Jackson gibi öyle çok meşhur grup ve şarkıcının eserlerini remixlemiştir. Goa Trance, House, Progressive Trance gibi böylece fazla türde eser vermekte olan Oakenfold, Synthesizer ve Turntable enstürmanlarını kullanmaktadır.
Paul Oakenfold, 30 Ağustos 1963 tarihinde, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Şef olma yolunda kesin adımlarla ilerleyen Oakenfold, bir yandan da evinde yaptığı çalışmalarla DJ’liğe ilk adımlarını atıyordu.

Oakenfold’un müzisyenlikten para kazanmaya başlaması, 1970’li yılların sonlarına denk gelmekteydi. Covent Garden adlı şarap barında soul müzik çaldığı sırada Trevor Fung, Earth, Wind and Fire gibi müzisyen ve gruplarla tanışarak çevresini genişletti. 1984 yılında kısa bir süreliğine New York’da yaşamış Oakenfold, Harlem’de yer alan ünlü Paradise Garage’da sahne bölge birincil DJ’lerden birisi oldu.

İngiliz müzisyenin şöhrete kavuşmaraber Ibiza adasına yaptıkları tatil gezisinde sahne aldığı mekanda çaldığı acid house tarzı şarkılarla oldu. Kısa vakit içerisinde verdiği canlı performanslara binin üstüne iştirakçi sağlamaya başlayan Oakenfold, arkadaşı Paul ile beraber açtığı Heaven adlı klüple beraber popüleritesini büyük oranda arttırdı.

1990 yılında, Terry Farley ile beraber düzenlediği iki remix; Hallelujah ve Step On, sanatçının İngiltere Top 10 listesinde 5 numaraya kadar tırmanmasını sağladı. Bu başarının ardındaki Spike Island’da konuk DJ olarak büyük bir seyirci kitlesine aleyhinde gösterisini aranjör Oakenfold, aynu yılın sonlarında Osborne ile beraber Pills ‘n’ Thrills and Bellyaches adını taşıyan üçüncü stüdyo albümüne imzasını attı; albüm müzik listelerinde bir numaraya dek yükselirken, 1990 Yılının En İyi Albümü ödülünü de kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Auguste Renoir

1992 yılında, meşhur rock grubu U2’nun Even Beter Than The Real Thing adlı şarkısına yaptığı remix, orjinal albümden daha yüksek bir satmak grafiğini sağlayınca, Oakenfold grup göre Zoo TV adını içeren dünya turnelerinde çalması için tutuldu. Bu dönemde kendi adını taşıyan albümlere de imza atan başarılı müzisyen, Hindu kökenli Goa müzik ile çağdaş İngiliz elektronik altyapısını birleştirerek bir ilke imza attı. Bu başarısı 1994 yılında kendisini müziğin ana akımında bulmasıyla sonuçlandı. 1995 yılında sahne aldığı Glastonbury Festivali’nde kendisini dinleyen seyirci sayısı 90.000’in üzerindeydi; bu rakam o tarihe değin bir DJ’in ulaştığı en yüksek seyirci sayısını ifade etmekteydi.

Djmag’s Top 100 DJ’s listesinde 1998 ve 1999 yıllarında birinci sırada olan Oakenfold, 1999 yılında İngiltere’den ayrılarak Amerika’ya taşındı. Müziğinde aralıksız yenilik arayışları içerisinde olan Oakenfold’un bu dönemde house, progressive trance, downtempo ve drum and bass’da dahil elde etmek üzere altyapı olarak kullandığı öyle fazla ayrı müzik türü bulunmaktaydı.

2000-2001 yıllarını Ibiza ve Amerika’da geçiren müzisyen, bu bölgelerde gerçekleşen öyle fazla meşhur festivalde sahne aldı. Ibiza’nın en meşhur klübü Pacha’da hayranlarıyla buluşan ve de Burning Man festivalinde 25.000 karakter bir izleyici kitlesine eserlerini dinletme fırsatı bulan Oakenfold, keza 2001 yılında vizyona giren Swordfish (Kılıçbalığı) adlı Holywood filminin de soundtrackini hazırladı.

2004 yılında Creamfields, 2005 yılında Perfecto Presents: The Club ve 2007 yılında birincil birleştirme albümü olan Greatest Hits; Vol. 1’i yayınlayan müzisyenin son albümü ise 2008 tarihini taşıyan Anthems UK Edition oldu.

2010 yılında yeniden Amerika’ya taşınan başarılı müzisyen, halen Las Vegas’da bulunan Rain Nightclub’da DJ olarak çalışmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Allen
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı