P

Paula Hitler

Paula Hitler Biyografisi

Paula Hitler, Adolf Hitler’in 1896 doğumlu kız kardeşi. Kardeşinin nasyonalist görüşlerini paylaştığı biliniyor ancak politik anlamda aktif olmadığı için göz önünde olmamış.
Paula Hitler, 21 Haziran 1896’da Hafeld, Avusturya’da doğdu. Alois Hitler’in üçüncü eşi Klara Pölzl’den olan son çocuğu, Adolf Hitler’in en ufak kardeşiydi. Yaş farkı fazla olduğu için onunla hiçbir süre birlikte oyun oynamamıştı. Hatta ağabeyi, Paula’yı dövüyordu. Paula Hitler, annesi 1907’de göğüs kanserinden öldükten sonra kardeşlerinin bakımını üstlendi. Birinci Dünya Savaşı esnasında Adolf Hitler’le bağlantısını kaybetti. 1920li yıllarda baştan karşılaşmışlardı ve Adolf Hitler Paula’yı alışverişe götürmüştü. 1929’dan itibaren Paula, Adolf Hitler’i adeta yılda bir defa görmeye başladı. 1936’da Hitler Paula’dan adını “Paula Wolff” olarak değiştirmesini istedi. “Wolff”, Hitler’in takma adıydı. 1930’dan başlayarak ölümüne kadarki vakit dahilinde Adolf Hitler, Paula’ya maddi yardımda bulundu.

Paula, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar askeri bir hastanede sekreter olarak çalıştı. Fakat Mayıs 1945’te Amerikan güçleri kadar tutuklandı ve sorguya çekildi. Sorgu süreci bittikten sonra Viyana’ya döndü, burada el işleriyle uğraşmaya başladı, bir işyeri açtı. 1952’de Almanya’ya taşındı ve burada yaşamaya başladı.

1959 yılında, belgelere dayanan yapımcısı bir İngiliz olan Peter Morley’yle mülâkat yapmayı kabul etti. Bu röportaj, “Tyranny: The Years of Adolf Hitler” adlı belgeselin bir bölümü olarak yayınlandı. Paula’nın bu belgeselde en fazla bahsettiği şey Hitler’in çocukluğuydu. Fazla artı arkadaşı olduğunu, tekrar tekrar liderlik özelliğini taşıdığını ve eve defalarca geç geldiği için ailesinin ona çok kızdığını söylemişti. Bu, Paula’nın ilk ve son röportajıydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Perran Kutman

Paula Hitler, 1 Haziran 1960’da öldü. Hiç evlenmemişti, çocuğu da yoktu. 2005 yılında gömüldüğü yerde adının yazdığı tahta kaldırıldı ve yerine başkası gömüldü, bu Almanya’da ölümün üstünden 10 sene geçtikten sonradan sık sık uygulanan bir gelenekti. Oysa Geoff Walden’ın web sitesindeki habere göre Paula Hitler’in adı mezarının üzerine tekrar yazıldı.

Paula Hitler’in, kardeşi Adolf Hitler’in radikal nasyonalist görüşlerine katıldığına dair bilgiler bulunamış. Paula’nın savaşın sonlarına doğru Avusturya’da 4000 kişiyi gaz odalarında öldüren Erwin Jekelius’la nişanlı olduğu biliniyor. 2005 Ağustosu’nda tarihçi Timothy Ryback ve Florian Beierl, Paula Hitler’in günlüğünü bulduklarını açıkladı. Bu günlükte Paula, çocukluk yıllarına dair anılarını yazmış ve kardeşi Adolf’un kendisine ve arkadaşlarına uyguladığı tacizleri anlatmıştı. Paula Hitler aynı zamanda Adolf Hitler’in erişkinlik dönemine değin yaşanayan tek kardeşi olma özelliğini taşıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı