P

Perihan Çambel

Perihan Çambel Biyografisi

Kanser araştırmaları ile Dünya çapında ünlüdür.

Perihan Çambel, 17 Ağustos 1909 tarihinde istanbul’da Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Çambel ve Remziye Hanım’ın dört çocuğundan biri olarak doğmuştur. Bütün adı Fatma Perihan Çambel’dir. Hukukçu ve gazeteci Leyla Çambel, kazıbilimci Halet Çambel (d.1916) ve mühendis Bülent Çambel (d.1923) kardeşidir. Babası 1913’te Berlin Büyükelçiliği Askeri Ataşesi oldu. Ailecek Berlin’de yaşadılar. I. Dünya Savaşı‘ndan daha sonra Ailesi ile birlikte İsviçre‘de ve Avusturya‘da bir süre kaldıktan sonra 1924’te istanbul’a döndüler.

1928 yılında Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1934 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1934 – 1936 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Patolojik Vücut Yapısı Yardımcısı olarak çalıştı. Sonra 1938 yılına dek İç Hastalıkları Asistanı olarak tahsis yaptı.

1938 yılından 1945 yılına kadar Vakıf Guraba Hastanesinde Patolog olarak çalıştı. Daha Sonra 1945 – 1948 yılları arasında Ankara Numune Hastanesinde patolog olarak atama yaparken kanserle ile ilgili deneyde kullanılan araştırmalarını sürdürmüştür. giderken Hıfzısıhha Enstitüsü Farmakodinami Şube uzmanlığı yaptı.

Perihan Çambel, Hamdi Suat’ın peşinde Vakıf Guraba Hastanesinde çalışmış, ABD’nde kanser üzerine bilimsel çalışmalar yapmıştır. Sonra Ankara Numune Hastanesinde patolog olarak tahsis yaparken kanserle ile ilgili deneysel araştırmalarını sürdürmüştür. Dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Gülhane Askeri Tıp Akademisinden yetişen patologlar, Türkiye’nin ilk patoloji hocaları ve patoloji kürsülerinin kurucuları olmuşlardır.

Ankara’da 1947 yılında Perihan Çambel’in gayretleri ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu adlı dernek kurulmuştur.

1947 yılında IV. İnternasyonel Kanser Kongresine “Türkiye’de Kanser Araştırması “ bildirisi ile katıldı. ABD’ye geziye gitti. 1948 -1949 yılları aralarında St. Louis’te Barnard Kanser Hastenesi ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser araştırma laboratuarında incelemeler yaptı. Florida Gainesville Üniversitesinde profesörlüğe seçildi. Patoloji, Onkoloji ve bayağı ve neoplastik dokuların biyolojisi dersleri ile kanser biyolojisi dersleri öğretim üyesi oldu. 1952 yılında Türkiye’ye döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pertev Naili Boratav

1952 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Numune Hastanesinde 1963 yılına kadar Patoloji şefliği yaptı.

Perihan Çambel, 21 Mayıs 1963’teki ikinci darbe de başarısız olduktan daha sonra yargılandığı mahkemede Albay Talat Aydemir’in yanında durdu. Aydemir’in savunmasını hazırlamasına yardım etti. Perihan Çambel Eylül 1963’te tutuklandı. 26 Eylül 1963 günü mahkeme kararı açıkladı; üç sene ağır hapis cezası aldı. Cezasının tamamını yatmadan terhis olan Çambel, Aydemir darbesine katıldığı için Harbiye’den atılan bir genci evlat edindi. Hiçbir vakit da pişmanlığını belirten bir şey söylemeden kanser araştırmalarına geri döndü.

Perihan Çambel’in bir oğlu vardır.

Perihan Çambel, 21 Ocak 1987 tarihinde istanbul’da 78 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1946 – Ögenik Hakkında Düşünceler – Dr. Perihan Çambel

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/perihan-cambel/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı