P

Pervin Buldan

Pervin Buldan Biyografisi

23., 24. dönem Iğdır ve 25. dönem İstanbul milletvekili seçildi.

Pervin Buldan, 6 Kasım 1967 tarihinde Hakkâri’de doğmuştur. Babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye’dir. Lise eğitimini bitirdikten sonra kısa bir zaman Iğdır İl Özel İdaresi’nde memur olarak çalıştı.

1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendikten sonradan istanbul’a yerleşti. Uyuşturucu ticaretinden kazandığı paradan PKK‘ya haraç vermekle suçlanan eşi, 2 Haziran 1994 tarihinde kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldı ve 4 Haziran 1994 tarihinde öldürüldü.

Pervin Buldan, 1995 yılında Cumartesi Anneleri’ne katıldı; dört sene boyunca Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı.

HADEP‘te tahsis alarak iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 1999 seçimlerinde HADEP‘ten istanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu, partisi %10 tercih barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.

“Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kuran Buldan, bu dernek kapatılınca 2002‘de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) ‘in kuruluşunda yer aldı ve derneğin başkanlığını yaptı. 2005 yılında Nobel Barış Ödülüne namzet gösterildi.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız namzet olarak milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonradan Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP’nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının arkasından onun ardılı olan Uzlaşma ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçti.

Pervin Buldan, Iğdır Milletvekili iken kayınbiraderi Nihat Buldan TBMM aracıyla uyuşturucu taşıdığı iddiası ile gözaltına alındı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde yine Iğdır’dan bağımsız namzet olarak 24. dönem milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonradan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçti. 5 Temmuz 2011 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili oldu.

Pervin Buldan, 1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Necirvan Buldan (d.1991) oğlu, Zelal Buldan (d.1994) kızı adlarında iki çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Panos Mouzourakis

Pervin Buldan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan lokal seçimlerinden hemen sonradan 2009 Nisan’ında bir basın açıklaması esnasında şunları söylemiştir:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Bu şiddetin ne anlama geldiğini mükemmel biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart lokal seçimlerinden derhal sonradan hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde “Kürdistan” sınırlarını belirledik. Yani, Van’ı aldık, Siirt’i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır’ı aldık. Hakkari`de yüzde 90’lara varan oy oranına ulaştık.”

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihindeki genel seçimlerde HDP’den istanbul 3. Bölgeden 1. sıra Milletvekili seçildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı