P

Pete Waterman

Pete Waterman Biyografisi

İngiliz prodüktör, şarkı sözü yazarı, televizyon sunucusu ve rugby takımı Coventry Bears’ın başkanı. Reel adı Peter Alan Waterman’dır. Mike Stock ve Matt Aitken’la birlikte 80’li yıllarda dünyanın en büyük prodüktörlerinden biri olmuş, pop müziğe istikamet vermiş ve birçok yeteneği ünlü etmiştir. Rick Astley, Band Aid II, Laura Branigan, Donna Summer, Jason Donovan, Samantha Fox, Gloria Gaynor, La Toya Jackson, Elton John, Judas Priest, Mel and Kim, Kylie Minogue, Pepsi&Shirlie, Cliff Richard, Sabrina Salerno, Mandy Smith, Sybil, Sonia ve Yell, Waterman’ın doğruca ünlü olan müzisyenlerden bazılarıdır. Stock Aitken Waterman’dan daha sonra “hit” kavramı ve pop müzik altın çağını yaşamıştır. Kendisi için “Pete Waterman is Pop” denilmektedir.
15 Şubat 1947’de Coventry, West Midlands, İngiltere’de dünyaya geldi. Minik yaşlarda müziğe alaka duymaya başlayan Waterman bir okula kaydolmasına karşın asla mezun olamadı. Waterman’ın hayatı Mike Stock ve Matt Aitken’le tanışmasıyla tümüyle değişecekti. Zira Stock Aitken ve Waterman üçlüsü olarak 80’lerin en büyük prodüktörleri olacak ve çoğu ismi üne kavuşturacaklardı.

İngiltere’de müzik az önce endüstrileşmemişti seksenlerin başında. Bir tür olarak “Pop” evrimini tamamlamamış olduğu için çoğu yetenek keşfedilmeyi bekliyordu. Waterman, Stock ve Aitken’le birlikte Divine grubu için 1984 yazında bir single kaydetti. “You Think You’re a Man” isimli single, İngiltere listelerinde 16. sıraya yükseldi. Bu üçlü içinngıç oldu. Tekrar aynı yıl Hazell Dean yorumuyla listelerde 4. sıraya yerleşen prodüksiyonları “Whatever I Do“’dan daha sonra listelerin bir numarasına prodüktör olarak imza atmaları uzun süre almayacaktı. 1985 yılının mart ayında kaydettikleri Dead or Alive hiti “You Spin Me Round”, İngiltere listelerinde nihayet bir numaradaydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pelin Suade

Üçlünün, ülkeleri İngiltere’de başarıları artık tescillenmişti. O dönemde müzisyen ve menajerler bu çabuk yükseliş kesintiye uğramadan SAW’un ardından koşmaya başlamışlardı. Bunlardan biri de Siobhan Fahey’di. Bananarama grubu üyelerinden biri olan Fahey, grubun kaderini değiştirmek için İngiltere’de Stock Aitken Waterman’ın stüdyosunda olmaları gerektiğinin farkındaydı. Shocking Blue’s’un “Venus” isimli şarkılarını tekrar seslendiren grup artık Waterman’ın kanatları altındaydı ve Venüs’ün başarısı İngiltere sınırlarını aşarak yeni dünyaya değin ulaştı. Amerika’da Billboard listelerine giren şarkı üç prodüktörü artık bütün dünyada ünlü etmişti. Çünkü Venüs single’ı Billboard’da haftalarca bir numarada kalma başarısı göstermişti.

Ardındaki gelen öteki Bananarama hitleri; “Love in the First Degree“, “I Can’t Help It” ve “I Heard a Rumour“’la başarıdan başarıya koşmaya devamlı prodüktörler, yepyeni projeler üretiyorlar ve çoğu yetenekle tanışıyorlardı. Bunlardan biri de “Neighbours” dizisinde yıldızı yeni yeni parlamaya başlayan, daha sonraları pop müzik tarihinde hatırı sayılır bir sayfa açacak olan Kylie Minogue’du. “Kylie” albümü, İngiltere’de 1988 yılının en çok satan albümü ve üstelik son on yılın en fazla satan albümlerinden biri olunca, yaptıkları Euro-beat müziği üzerine yapıştırılan “Asansdı. Pop kavramı yeniden tanımlandı.

Klipleri dönene kadar, zenci olmadığına dair en ufak şüphe duyulmayan zenci sesli Rick Astley de kısa ve başarılı küçük müzik kariyerini Stock Aitken Waterman üçlüsüne borçlu olan diğer bir manâlı yetenekti. Kylie’nin sevgilisi olarak tabloidlerde doruk irtifa fotoğrafları meydana çıkan Jason Donovan ise 1989’da meydana çıkan “Deri Good Reasons” albümüyle bütün dünyada büyük ilgi gördü. Artık dünyanın bütün walkmanlerinde SAW müziği çalınıyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Peter İlyiç Çaykovski

Stock Aitken Waterman imparatorluğunun ünlüler kaldırımı gitgide çoğalıyordu. Müzik konusunda çok büyük çığır açan prodüktörlerden biri olan Waterman’ın tek tutkusu bu değildi. Demiryollarına ve lokomotiflere de büyük alaka duyan ve kolleksiyon yapan Waterman, 31 Aralık 2004’e müziğe katkılarından nedeniyle New Year’s Honours List göre verilen OBE ödülünün sahibi oldu.

Elizabeth Reynolds, Julie Reeves ve Denise Gyngell’le edinmek üzere toplam 3 izdivaç yapan Waterman’ın 4 çocuğu vardır. Waterman, “I Wish I Was Me” isimli otobiyografik bir kitap da yazmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı