P

Peter İlyiç Çaykovski

Peter İlyiç Çaykovski Biyografisi

19.yüzyıl sonlarının önde gelen meşhur Rus bestecisi Çaykovski melodilerinin zenginliği ve orkestra düzenlemeleri ile uyarı çekmiştir.
Babası devlet madi yarı Fransız olan ailenin oğlu olarak 1840 yılında Rusya’nın Votkinsk şehrinde doğdu.Çaykovski’nin müzik yeteneği aileden gelme değildi.

Fransız mürebbiyesi Fanny Dürbach müzik yeteneğini küçük yaşta fark ettiyse de, ailesi bu yeteneğini aracısız desteklemedi.

Çaykovski 1850’de Petersburg’daki Hukuk Okulu’nun hazırlık bölümüne yazıldı.1859’da bu okulu bitirdi ve Yargı Bakanlığı’nda birinci derslik memur olarak tahsis aldı.

Okul yıllarında meşhur koro şefi Lomakin’in öğrencisi oldu ve onun yanına koro dersleri aldı.Piyano çalışmalarını ise Kündinger ile sürdürdü ancak olağanüstü yeteneği keşfedilemedi.

20 yaşındayken doğaçtan vals’ler ve polka’lar besteliyor fakat bu deneyleri kağıda geçirecek cesareti kendinde bulamıyordu.Kısa bir vakit sonradan benliğindanlış bir meslek seçtiğini anladı.

1862’de yeni yerleşmiş olan Petersburg Müzik Konservatuarı’na girdi.Daha daha sonra da memurluktan ayrıldı.

Çaykovski, konservatuarı 1865’de bitirdi ve diploma çalışmasına gümüş madalya verildi.1866’da Nicholas Rubinstein, Moskova Konservatuarı’nı kurdu.Çaykovski burada ahenk öğretmenliği yaptı ve Koshkin, Albrecht ve Klindworth gibi müzikçilerin dostluğunu kazandı.

Çaykovski ilk operası “Voyvoda” da dahil almak üzere tüm çalışmalarını Rus Müzik Kurumundaki konserlerde icra etti, şefliğini de Nicholas Rubinstein yaptı.

Çaykovski, “Kış Rüyaları” adlı eserinin üzerindeki aşırı çalışması sonucunda ruhsal bunalıma girdi.

1870lerin başlarındaki besteleri Petersburg’daki ulusalcı bestecilerin müziğine keskin bir yakın olma gösterdi.Romeo ve Juilet fantezi uvertürünü yazdı.

1872’de Russky Viedomosti adlı yayın organının müzik eleştirmenliği görevine getirildi ve 1876 yılına değin bu organa yazı yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Papa II. Jean Paul

Bestecilik, eleştirmenlik ve öğretmenlik görevlerinin yoğun stresi sonucunda 1875 yılında bir depresyon geçirdi.

1876’da Vchy’de tedavi gördükten sonradan Russky Viedomosti kadar Bayreuth Festivali’ne gönderildi.

1877’de dokuz hafta süren ve çevresi kadar büyük bir kusur olarak nitelendirilen evliliği yaptı.

Sağlığı ve ruhsal durumu bozuk olarak Moskova’dan Petersburg’a döndü.Beyin ummasının eşiğine gelen besteci doktorlar tarafından yurt dışına gönderildi.

Zengin bir dul olan Nadejdavon Meck’le dostluğu ilerdedi.Ancak bu arkadaş kadınla hiç karşılaşmadı, dostlukları mektuplaşmayla oluştu.

Meck, Çaykovski’ye öğretim görevini bırakaralık bir maaş bağladı.Bu cömetlik aleyhinde Çaykovski birkaç sene fazla üretken oldu.

Çaykovski 1885’de Moskova yakınlarında Maidanovo’da bir konut satın aldı.Bu dönemde Rusya’yı daha fazla gezdi; 1889’da önemli bir yurt dışı turnesine daha çıktı.Hamburg, Berlin, Prag, Paris ve Londra’da kendi yapıtlarını yönetti.Müziği her tarafta takdirle karşılandı.

Çaykovski son ve kendisinin baş yapıtı olarak saydığı “Pathetque” senfonisini Ağustos 1893’de tamamladı.İlk Petersburg’da çalınışınıda kendi yönetti fakat yapıtın fazla beğeni almaması onu düş kırıklığına uğrattı.

Yaşamının son günlerinde oldukça sürükleyici ve ılımlı bir ruh hali içinde olan Çaykovski, fazla sevdiği yeğeni Vladimir Dovidov ve kardeşi Modeste ile birlikteydi.

Kaynamamış su içmesi yüzünden koleraya yakalandı.Bu arada yeni bir depresyona girdi, tedavi olmayı kabul etmedi ve 6 Kasım 1893’te hayatını kaybetti.

Başlıca Eserleri: Kış Rüyaları, Minik Rus, Polish, Pathétique, Manfred Senfonisi, Francesca Da Rimini, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Maça Kızı, Eugene Onegin, Çaykovski Keman Konçertosu, Çaykovski Piyano Konçertosu No 1, Romeo ve Juliet, Rokoko Çesitlemeleri, Valse Scherzo, Mozartiana.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı