P

Peter Jackson

Peter Jackson Biyografisi

Yüzüklerin efendisi film serisinin yönetmenidir.

Peter Jackson, 31 Ekim 1961 tarihinde Yeni Zelanda, Wellington’da minik bir sahil kasabası olan Pukerua Bay’da William Jackson, Joan Ruck çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Anne babası İngiltere’den Yeni Zelanda’ya göç etmiştir. Babası muhasebeci, annesi ise fabrikada işçi idi. Hemen Şimdi 8 yaşındayken, ailesinin bir Noel’de satın aldığı 8 mm. kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte birincil kısa filmlerini çekmeye başlamıştı. Dokuz yaşındayken, sahip olduğu stop-motion modelleri kullanarak King Kong’u tekrar çevirdi.

Gençlik yıllarında amatörce yaptığı kısa filmler ile tmek amacıyla düzenlenen yerel bir yarışmaya bile katıldı. On beş yaşındayken arkadaşlarıyla The Valley isimli 20 dakikalık kısa bir film çekti. Oysa bir derece elde edemedi. Jackson, film yapımı için ciddi bir eğitime sahip değildi. Fakat kurgulama, özel efekt ve makyaj gibi konuları başlıca kendi deneme yanılma yöntemleriyle öğrendi.

Peter Jackson, lise bittikten sonradan Wellington’daki Evening Post gazetesinde resim rötuşçusu olarak çalışmaya başladı. 22 yaşında bir gün işten eve dönerken bir dükkânın vitrinindeki Bolex marka olan 16 mm bir kameraya rastladı ve biriktirmiş olduğu parasıyla 2500 dolar değerindeki bu kamerayı satın aldı. Deneme amaçlı olarak arkadaşları ile çekmeye başladıkları film uzadıkça; adı Giles’ Big Day (Giles’in Büyük Günü) olması düşündüğü film yerine Bad Taste adlı ilk filmi ortaya 4 yılda çıktı.

1987 yılında ilk filmi Bad Taste’i bitirdi. Bu film de, Jackson’un diğer filmleri gibi amatör ruhla çekilmiş düşük bütçeli biraşları ve yöreden insanların rol aldığı filmin hemen herşeyini Jackson kendisi üstlenmişti: Filmin ayrıca yönetmenliğini, ayrıca de yapımcılığını üstlenmiş, hem birkaç karakteri de kendisi canlandırmıştı. Çekimlerin hepsi 250 dolarlık elden düşme bir el kamerasında gerçekleştirildi. Filmi tamamlamak, Jackson ve arkadaşlarının tam dört yılını aldı. Arkadaşlar aralarında bir şakayla başlayan film, ileride bir kült-klasiği haline gelecekti. Jackson’un film endüstrisinde çalışan bir arkadaşı, filmin ticari boyutuna uyarı çekerek onun Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için Jackson’u ikna etti. Film Cannes’da öyle fazla olumlu tenkit ve birkaç da ödül aldı. Kısa zamanda da, alışılmadık mizah anlayışı ve özel efektleriyle bir hit haline geldi.

“Bad Taste”in sağladığı başarı, Peter Jackson’un sinema dünyasında tanınmasını sağlayarak yolunu açtı. Daha önce yerel bir fotoğrafçı dükkanında çalışan Jackson, bu işini bırakarak kendini tamamıyla sinemaya verdi.

1989 yılında komedi/müzikal türünde bir alıştırma olan “Meet the Feebles”yı yaptıktan sonra, 1992 yılında çektiği birincil profesyonel filmi “Braindead” ile dehşet filmleri alanına adım attı. Peter Jackson ve arkadaşları, Braindead filminin çekimlerine başlamadan önce Robert McKee‘den program metni dersi aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Narcisse Guerin

Peter Jackson, 1993 yılında Cennetin Yaratıkları filminin dijital özel efektleri için Richard Taylor ve Jamie Selkirk ile işbirliği yaparak Weta Digital şirketini kurdu. sonra da şirketinin bölümleri olan Weta Workshop, Weta Productions, Weta Collectibles ve Park Road Post Production’ı kurdu. 27 Eylül 2007 tarihinde Microsoft Game Studios ile ortaklık kurarak Wingnut Interactive adlı yeni bir oyun stüdyosu kurdu.

1994 yılında “Jack Brown Genious”un senaryosunu Tony Hills ile birlikte yazan Peter Jackson, aynı sene, bir ulusu dehşete düşüren bir cinayeti konu bölge “Heavenönetmenliğini üstlendi. Cennet Yaratıkları (Heavenly Creatures) ilk olarak Venedik Film Festivali‘nde gösterildi. Jackson’ın yönetimi, oyunculuklar ve özel efektler büyük övgü aldı. Jackson, bu film ile Venedik Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

1996 yılında Costa Botes ile birlikte yazıp yönettikleri komedi filmi “Forgotten Silver”ın yanı sıra, Michael J. Fox’un başrolde yer aldığı nefret edilen şey/komedi filmi (Sevimli Hayaletler) “The Frighteners”a da imza attı. Peter Jackson, bu filmlerin ardındaki uzunca bir vakit sessiz kaldı. Bu sessizliğin ardında çok kapsamlı bir alıştırma vardı. John Ronald Reuel Tolkien’in dünyaca meşhur romanı “Yüzüklerin Efendisi”nin beyaz perdeye aktarılması görevini üstlenen Jackson, üçlemenin ilk filmi “ Yüzük Kardeşliği ”nde sadece yönetmen olarak yer alırken, ikinci ve üçüncü filmin akıcılık yazımında da rol aldı. (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü).

1 Aralık 2003 tarihinde gösterime giren “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” adlı film dünya çapında toplamda 1,119,110,941 Amerikan doları kazanırken, en İyi Film, Yönetmen, Uyma Senaryo, Orijinal Beste, Şarkı, Görsel Efekt, Sanat Yönetimi, Kostüm, Makyaj, Ses Miksajı ve Film Kurgusu dallarında Akademi Ödülü adayı oldu ve film aday olduğu bütün kategorileri kazandı. Bu Nedenle Baba II (the-godfather-part-ii, 1974) filminden sonradan En İyi Film ödülünü şampiyon ikinci devam filmi oldu.

2005 yılında özel efektlerini kendi firması Weta Digital hazırladığı 1933 yapımı King Kong filminin her tarafta çekilmesini üstlendi. 200 milyon Amerikan dolarından daha artı bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında toplamda 550,517,357 Amerikan dolas Kurgusu ve Sanat Yönetimi dallarında Akademi Ödülü’ne namzet olan King Kong, Sanat Yönetimi dışında namzet olduğu tüm kategorileri kazandı.

2011 yılında yapımına başlanan Hobbit: Beklenmedik Gezi 2012, Hobbit: Smaug’un Viranesi 2013, Hobbit: Beş Ordunun Savaşı 2014 yılında biterek gösterime girdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Newman

Peter Jackson, kendi filmlerinde ve arkadaşlarının filmlerinde bir takım minik rollerde yer aldı. Mesela Braindead’te cenaze kaldırıcısının yardımcısını, Cennet Yaratıkları’nda Juliet Hulme kadar öpülen sokak serserisini, Şirin Hayaletler filminde Michael J. Fox’un canlandırdığı Frank Bannister’a çarpan adamı oynadı. Yüzük Kardeşliği’nde havuç yiyen sarhoş Bree vatandaşı Albert Dreary’yi canlandırdı. Devam filmi İki Kule’de mızrak atan bir savunucuyu oynadı. Kralın Dönüşü’nde Legolas’ın uyarı ateşiyle kazara ölen korsan gemisindeki baş tayfayı oynadı. King Kong’ta da Kong’u topa tutanlardan birini oynadı. Sıkı Aynasızlar filminde de çılgın bir Noel Baba’yı oynadı.

Peter Jackson, Bad Taste filminin yapımı sırasında tanıştığı senarist Fran Walsh ile 1987 yılından bu yana beraber yaşamaktadır. Katie Jackson (d.1996) ve Billy Jackson (d.1995) adlarında iki çocuğu vardır. Peter Jackson’ın oğlu Billy Jackson, doğumundan beri anne ve babasının filmlerinde yer aldı. Billy, Şirin Hayaletler, Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve King Kong’ta yer aldı. Katie Jackson da Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve King Kong’ta minik roller oynadı. Jackson yönettiği bütün filmlerde senaryoyu eşi Fran Walsh ile birlikte yazdı.

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş destek faaliyetlerinde de yer alan Jackson, 2006 yılında Gözenekli Olan Araştırmaları’na 500,000 Yeni Zelanda doları bağışladı. 2007 yılında ise Wellington’daki bir kiliseyi yıkımdan kurtarmak için takriben 10 milyon dolar vererek satın aldı.

2005 yılında İngiltere’deki Empire dergisi göre Tüm Zamanların En İyi 7. Yönetmeni seçildi. Keza 2005 yılında sinema dergisi Premiere’nin takvim En Enerjik 50 Birey listesinde 1. sırada yer aldı.

Ödülleri :
1994 – Venedik Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü – Cennet Yaratıkları (Heavenly Creatures)
2002 – Akademi Ödülleri, En İyi Yönetmen ödülü – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
2004 – Yüksekokul Ödülleri, En İyi Yönetmen vs. ödülü – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
2004 – 61.Altın Küre Ödülleri – En İyi Film (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 – 61.Altın Küre Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 – 76.Oscar Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2004 – 76.Oscar Ödülleri – En İyi Film (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü)
2006 – Akademi Ödülleri, En İyi Yönetmen vs. Ödülü – King Kong

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakl… (Sinema Filmi)
2012 – Hobbit: Umulmadık Seyahat (Sinema Filmi)
2009 – Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2005 – The Lost Spider Pit Sequence (Kısa Film)
2005 – King Kong (Sinema Filmi)
2003 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Sinema Filmi)
2002 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 – Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (Sinema Filmi)
1996 – Sevimli Hayaletler (Sinema Filmi)
1995 – Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 – Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1992 – Braindead (Sinema Filmi)
1989 – Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 – Kötü Hoşgörü (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pelin Öztekin

Senaryo :
2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakl… (Sinema Filmi)
2012 – Hobbit: Umulmadık Gezi (Sinema Filmi)
2009 – Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2003 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Döüşün(Sinema Filmi)
2002 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 – Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği(Sinema Filmi)
1996 – Sevimli Hayaletler (Sinema Filmi)
1995 – Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 – Jack Brown Genius (Sinema Filmi)
1994 – Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1992 – Braindead (Sinema Filmi)
1989 – Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 – Fena Tutku (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Sinema Filmi)
2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakl… (Sinema Filmi)
2012 – West Of Memphis (Sinema Filmi)
2012 – Hobbit: Beklenmedik Seyahat (Sinema Filmi)
2011 – Tenten’in Maceraları (Sinema Filmi)
2009 – Yasak Alan 9 (Sinema Filmi)
2009 – Cennetimden Bakarken (Sinema Filmi)
2003 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü(Sinema Filmi)
2002 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Sinema Filmi)
2001 – Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşiliği (Sinema Filmi)
1995 – Kaybolan Gümüş (TV Filmi)
1994 – Jack Brown Genius (Sinema Filmi)
1994 – Heavenly Creatures (Sinema Filmi)
1989 – Meet the Feebles (Sinema Filmi)
1987 – Fena Haz (Sinema Filmi)

Görünüm Yönetmeni :
1987 – Kötü Tutku (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2007 – Sıkı Aynasızlar (Thief Dressed as Santa) (Sinema Filmi)
2005 – Yüzük Tutkunları (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – King Kong (Gunner ) (Sinema Filmi)
2004 – The 76th Annual Academy Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2003 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dö… (Sinema Filmi)
2002 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Rohirrim Savaşçısı) (Sinema Filmi)
2001 – Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşiliği (Albert Dreary) (Sinema Filmi)
1996 – Şirin Hayaletler (Man with Piercings ) (Sinema Filmi)
1995 – Kaybolan Gümüş (Kendisi) (TV Filmi)
1994 – Heavenly Creatures (Bum outside theater ) (Sinema Filmi)
1992 – Braindead (Undertaker’s Assistant ) (Sinema Filmi)
1987 – Fena Haz (Derek / Robert) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı