P

Peter Sellers

Peter Sellers Biyografisi

İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı ünlü oyuncu Peter Sellers, geriye doğru 60’dan fazla film bıraktı. Öbür bir çocukluk ve eğlenceli bir yaşam hikayesine sahip ünlü oyuncu, komedi filmlerinin en kayda değer oyuncularından biri oldu.
Reel adı Richard Henry Sellers olan meşhur oyuncu 8 Eylül 1925 yılında İngiltere, Portsmouth‘da doğdu. Ailesi doğumda ölen kardeşinin anısına onu “Peter” ismiyle çağırıyorlardı. Babası Protestan, annesi Yahudi olan Sellers’ın ailesi onu Bir Katolik okuluna verdi. Ailesi gösteri sektöründe çalıştığı için çocukluğunun büyük bir bölümü King’s Tiyatrosu‘da ve gezi ederek geçti. Ufak yaşta girdiği ağırlama dünyasını fazla sevdi. Okuldan arta kalan zamanlarında ailesiyle çalışıyordu. Katolik okuluna başlamadan önce, Southsea’deki Miss Whitney’s Dans Okulu ve Londra’daki Madame Vacani’s Dans Okulu‘na devam etmişti.

Gençlik yıllarında bir zaman müzikle ilgilenmiş ve arkadaşlarıyla kurduğu bir caz grubunda davul, kitara ve banjo çalmıştı. 1964 yılında katıldığı Steve Allen Show‘a kadar bu yeteneğinden hiç kimsenin haber smasından kısa bir vakit sonradan 2. Dünya Savaşı‘nın başlaması üzerine Krallık Hava Kuvvetlerinde Havacı olarak tayin yaptı. Burada arkadaşlarına yaptığı küçük gösterilerle kendini sevdirdi. Şovları sırasında meşhur komedyenler Spike Milligan, Harry Secombe ve Michael Bentine ile tanışma fırsatı buldu.

Bu meslekte başarılı olacağını düşünerek BBC Radyo‘da yapımcı olan Roy Speer‘a telefon açtı. Speer’ı etkileyen oyuncu radyoda “The Goon Show” adlı programı yapmaya başladı. Milligan, Secombe ve Bentine ile yaptığı “The Goon Show”‘da 1949 yılına kadar en hayranlık uyandıran programlardan biri oldu. Yarattığı absürd ve gerçekdışı karakterler ile dönem için öbür bir espri uyguluyordu. Bu programda gösterdiği galibiyet ile gelecek yıllarda iyi bir komedyen olacağını gösterdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Beaumarchais

Bu başarısının gerisinde arkadaşları Milligan ve Secome ile birlikte çoğu kısa skeçte yer alarak televizyon dünyasına adım attı. Oyuncu yönü keşfedilen Sellers, film teklifleri almaya başladı. bu vesileyle 1951 yılında Anne Howe ile evlendi. İlk rolü 1955‘de Alec Guinness‘in komedisi olan “The Ladykillers” adlı filmde oldu. Fakat 1958 yılında George Pal‘ın büyük bütçeli müzikali “Tom Thumb“‘a kadar milletlerarası bir ünü olmadı.

Ardından yergi komedisi olan 1959 yapımı “I’m All Right, Jack” ile ilk ödülü olan İngiliz Film Akademisi‘nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Benzer yıl “The Mouse That Roared” adlı film ile artık dünyanın belli komedyenlerinden oldu. Bu filmde üç farklı kişiyi canlandırarak -hatta bir parça başına kadındı- ne dek başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi.

1960 yılında “The Goon Show”‘un bitmesiyle artık kariyeri en ince ayrıntısına kadar oyunculuğa döndü. Yine benzer sene Hintli bir doktoru canlandırdığı “The Millionairess” adlı filmde Sophia Loren ile birlikte rol aldı. Bu filmde Sophia Loren ile birlikte söylediği “Goodness Gracious Me” adlı şarkı İngiltere’de müzik listelerinde 4 numaraya değin yükseldi.

1962 yılında meşhur yönetmen Stenley Kubrick göre keşfedilerek Vladimir Nabokov‘un romanından uyarlanan “Lolita” adlı filmde rol aldı. Hemencecik bu filmin arkasından Tekrar Kubrick ile 1964 yılında “Dr. Strangelove: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb” adlı filmde çalıştı. Bu filmde Amerikan Başkanı Merkin Muffley, Dr. Strangelove ve Kaptan Lionel Mandrake adlı üç farklı karakteri canlandıran Sellers, başarılı oyuncuğu ile 1965 yılında birincil Oscar Adaylığını kazandı. Yine 1965 yılında Woody Allen‘nın ilk filmi olan “What’s New, Pussycat” adlı filmde oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paula Hitler

1963 yılında Sellers, “Pink Panther” serisine başladı. Serinin ilk filmi olan “Pink Panther”‘da canlandırdığı Dedektif Clouseau karakteri büyük galibiyet kazandı.1964 yılında serini ikinci filmi “Shot in The Dark“da yer aldı. Aynı sene İsveçli oyuncu Britt Ekland ile evlendi. 1968 yılında “Pink Panther” serisinin yönetmeni Blake Edwards ile seriden egemen olan “Party” adlı komedi filmde bir hintliyi canlandırdı. Adamakıllı karakter komedisi olan bu film ile komedi oyunculuğuna yeni bir bakış açısı kazandırarak, filmi kült filmlerden biri haline getirdi. 1970 yılında üçüncü evliliğini Avusturalyalı model Miranda Quarry ile yaptı.1975 ve 1976 yıllarında uzun bir aradan sonradan serinin devamı olan “Return of The Pink Panther” ve “The Pink Panther Strikes Again” adlı filmlerde rol aldı. 1978‘de ise Peter Sellers’ın yer aldığı serinin son filmi “Revenge of The Pink Panther“de oynadı.

Ertesi sene meşhur Polonyalı yazan Jerzy Kosinski‘nin senaryosunu yazdığı “Being There” adlı filmde acayip bir kişilik olan “Chance”‘i canlandırdı. İçinde komedi öğeleri barındırsa da konu olarak dram olan bu filmde Sellers yalnızca komedi oyuncusu olmadığını kanıtladı. Bu filmdeki oyunculuğu ile Oscar‘a aday gösterildi ve çoğu önemli ödül aldı.

1977 yılında İngiliz oyuncu Lynne Frederick ile dördüncü ve son evliliğini yaptı. Ancak sıhhat gitgide artarak bozulmuştu. 39 yaşında geçirdiği birincil kalp krizinden daha sonra giderek büyüyen bir yürek rahatsızlığı başlamıştı. 1980 yılında “The Fiendish Plot of Dr. Flu Manchu” adlı filmde rol adıktan kısa bir zaman sonra 24 Temmuz 1980‘de geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.Ölümünün peşinde alaka kaybetmeyen oyuncunun hayatının anlatıldığı “The Life and Death of Peter Sellers” adlı film 2004 yılında vizyona girdi. Başrolde Geoffrey Rush‘ın oynadığı film Peter Sellers’ın hayatına dair garip ayrıntı içeriyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pınar Göktaş
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı