P

Peter Singer

Peter Singer Biyografisi

Avustralyalı filozof ve önde gelen bir hayvan hakları savunucusudur.

Peter Singer, 6 Temmuz 1946 tarihinde Melbourne, Avustralya’da doğmuştur. Tam adı Peter Albert David Singer’dır. Avusturya Yahudilerinden olan ailesi 1938 yılında nazi Almanyasından kaçarak Avustralya’ya gelmiştir. Felsefe eğitimini Melbourne ve Oxford Üniversitelerinde tamamladı. Oxford’da ve ABD’deki dağıtılmış üniversitelerde görev yaptıktan daha sonra 1977 yılında Melborune’deki Monash Üniversitesi’nde ‘İnsan Biyoetiği’ bölümünün başına getirildi.

Peter Singer, 1999 yılından bu yanlamasına ABD’de yer alan Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde tahsis yapıyor. Etik alanında otuz kadar kitap yazar ve derleyen Singer’in dünya genelinde en fazla belli kitabı ”Hayvan Özgürleşmesi”dir.

Yayınlandığı yıldan bu yana büyük tartışmalara yol açan ”Pracical Ethics”, üniversitelerde uygulamalı ahlak alanında en yaygın olarak okutulan kitaplardan biridir. Encyclopaedia Britannica’nın ”Macropedia” bölümündeki ”ahlak” maddesini de Singer kaleme almıştır. Singer, felsefenin görünmeyen ve akademik bir egzersiz alanından ibaret olmadığını ve herkesi yakından ilgilendiren konularda önemli katkılarda bulunulabileceğini öne sürenlerin çoğu kez gönderme yaptıkları bir felsefecidir.

Ahlak çalışmalarının uzun vadede ahlaksal düşünme biçimimiz üzerinde manâlı bir etkisinin olacağına inandığını belirtmiş ve ”Hayvan Özgürleşmesi” (Animal Liberation) ilk önce elde etmek üzere, çoğu kitabını herkesin anlayabildiği dilde yazmayı seçim etmiş. Peter Singer, 2003 yılında İstanbul’da yapılan ”Dünya Felsefe Kongresi”nde Irak Savaşı’nın ahlâksal gerekçelerini çürütmeye yönelik tebliğiyle de büyük ilgi toplamıştır.

Türkiye Hayvan Hakları Platformu’nun konuğu olarak, 2005 yılında İstanbul’da bir konferans veren Peter Singer, ”bizim belli başlı ilgi duyduğumuz şeyin acı ve mutsuzluğu sona erdirmek olduğunu, ayrımcılığa karşısında olduğumuzu, kendi türümüzün üyesi olmasa bile diğer bir varlığa karşısında boşu boşuna acı çektirmenin yanlış olduğunu düşündüğümüzü, hayvanların halk kadar insafsızca ve gadddarca sömürülmekte olduğuna inandığımızı ve bu durumun değişmesini istediğimizi açıklama yapmak istiyorum” dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Doany

Peter Singer, 1968 yılında Renata Singer ile evlendi. Esther Singer, Ruth Singer, Marion Singer adlarında 3 çocuğu vardır.
Peter Singer, kendini bir vejetaryen ve “esnek bir vegan” olarak tanımlamaktadır.

Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post’un haberine kadar Orhan Pamuk, 2015’de dünyanın en etkili kanaat liderleri arasında dördüncü sırada yer alırken Peter Singer 16. Sırada yer aldı.

Kitapları :
1973 – Demokrasi ve İtaatsizlik
1975 – Hayvan Özgürleşmesi
1979 – Pratik Ahlak
1980 – Marx (Kültür Kitaplığı 125)
1980 – Hayvan Fabrikaları 1981 – Genişleyen Çember: Ahlak ve Sosyobiyoloji
1982 – Hegel Düşüncenin Ustaları
1994 – Bitmiş Düşünmek Hayat ve Vefat

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı