P

Pharrell Williams

Pharrell Williams Biyografisi

Amerikalı prodüktör, şarkıcı ve laf yazarı. Ülkesinin en başarılı R&B prodüktörlerinden biri olmasının yanı sıra iyi bir vokal olarak da adından söz ettirmektedir. Madonna, Gwen Stefani, Jay Z, Snoop Dogg ve Kanye West gibi bir çok ünlü müzisyenle karşılıklı incelemeler gerçekleştirmiştir. She Wants To Move, Number One ve Can I Have It Like That müzisyenin en çok bilinen single’larındandır.
5 Nisan 1973′te Virginia Beach‘te Carolyn ve Pharoah Williams‘ın beşinci oğlu olarak dünyaya geldi. Müziğe olan yeteneğiyle küçük yaşlarda ilgi çekmeye başlayan şarkıcı için bu alandaki en manâlı açılış 12 yaşında okulunun caz çalışmalarında trampet çalmasıydı. 90’larda Chad Hugo, Shae ve Mike Etheridge‘le birlikte pop, R&B ve rap türünde müzik yapan “The Neptunes” isimli grubu kurdular. Bir yarışmada yollarının ünlü prodüktör Teddy Riley ile kesişmesi grubun geleceği için epeyce önemli bir dönüm noktası oldu. Tarihler 1994‘ü gösterdiğinde SWV, Mase, N.O.R.E. ve Kelis gibi isimlere yaptıkları prodüksiyonlarla hatrı sayılır bir başarı kazanmış durumdalardı.

Bambaşka ve derin synth rifleri ile modül seslerin birleşiminden oluşan tarzlarıyla yol bölge grup zaman içinde “The Neptunes Sound” adı bahşedilen ve kendilerine özel bir stilin sahibi old kurduğu ve pop-funk türünde performans belirten N*E*R*D* isimli grubun da solistiydi. 2001’de piyasaya sürdükleri ilk stüdyo albümleri “In Search Of…”’un soundundan memnun olmadıkları için albümü funk-rock grubu Spymod ile her tarafta kaydetme kararı aldılar. Ama birincil büyük başarıları Britney Spears‘in “I’m A Slave For You”su ve Nelly‘nin haftalarca listelerde bir numarada kalan çalışması “Hot In Herre”ın prodüksiyonunda isimlerinin geçmesiyle gerçekleşti. Pharrell Williams bu sayede benzer yıl, yılın prodüktörü ödülünün de sahibi oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Dirac

2003‘te ilk 45’likleri “Frontin'” müzik marketlerdeki yerini aldı. Nelly, Jay Z, Snoop Dogg gibi ünlü isimlerle birlikte kaydettiklei şarkıların ve onların remikslerinin yer aldığı “The Neptunes Present… Clones” albümü, Chad Hugo ve Pharrell Williams ikilisinin başarısını taçlandırdı. Jay Z ‘nin “The Black Album” isimli albümünde de onların adı geçiyordu ve R&B’nin en iyilerinden olarak anılmaya başladılar. 2004 senesi Williams için oldukça bereketli geçti zira müzisyen, Grammy‘lerde “En iyi prodüksiyon” ve Justine Timberlake’ın “Justified” albümündeki çalışmasıyla “En İyi Pop Vokal Albümü”ödüllerine değerinde görüldü.

Müzisyen sonunda birincil solo albümü için çalışmalarına sürat verdi ve 2006‘da dinleyiciyi “In My Mind”isimli albümüyle buluşturdu. Benzer yıl pop-funk’ın kraliçesi Gwen Stefani’yle “Can I Have It Like That”i kaydetti ve şarkı İngiltere‘de üç numaraya çoğaltma başarısı gösterdi. In My Mind, yalnızca Amerika‘da değil Avrupa‘da da geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. Albümden çıkan ve Kanye West‘in seslendirdiği “Number One” hem single olarak da yayınlandı. Snoop Dogg ile “That Girl”, Ludacris ile “Moneymaker isimli şarkılar için bir araya gelen Williams, ayrıca Madonna, Melody Thornton, Britney Spears, Kaisuan ve Ashanti’nin son albümlerinde de yer aldı. Elektronik mziğin meşhur ismi Paul Oakenfold ile de “Sex ‘N’ Money” adlı şarkıyı kaydetti.

Pharrell Williams,halen ikinci stüdyo albümü “Out Of My Mind” ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı