P

Pierre Cardin

Pierre Cardin Biyografisi

İtalyan asıllı Fransız modacı
Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922 tarihinde Venedik taraflarında İtalya‘nın San Biagio di Callalta şehrinde doğmuştur. O iki yaşındayken ailesi Fransa’ya taşındı. 14 yaşındayken Saint-Etienne şehrinde meşhur bir terzinin yanında çıraklık yapmaya başladı. Paris’de mimarlık okudu.

Özellikle 1960 lı yıllarda “Space Age” adı aşağı yaptığı avant-garde ve fütüristik moda tasarımları ile tanınmıştır.

Pierre Cardin,1939 Yılında Fransa‘da Vichy’de bayan kıyafetleri tasarlamaya başladı. 2. Dünya savaşı boyunca Kızılhaç’ ta gönüllü olarak çalıştı. 1944 yılında Paris’e yerleşti. 1944 yılında La Paix’deki modaevinde işe başladı. Zamanın tartışmasız en büyük Fransız modaevi olan Dior‘un baş terzisi olmasını sağlayacak mesleki data ve deneyimi orada edindi.

1945 yılından sonra dünyanın en meşhur tasarımcıları ie çalışmaya başladı. sırası ile Madame Paquin, Jean Cocteau, Christian Bernard ve 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior ile çalışan Pierre Cardin, 1950 yılında kendi salonunu kurdu. 1953 yılında (Haute Couture) Maison De Couture’ u açtı.

1954 yılında birincil bayan koleksiyonlarının sergilendiği mağaza olan “EVE” yani “Havva” adında oysa mağazasını açtı. 1957 yılında da “ADAM” yani “Adem” adında ama birincil erkek mağazasını açtı.

1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazırlanmış giyim koleksiyonunu ortaya çıkardı. 1963’te bakımlı, vücudu saran giysi türü tayt’ın dünyaya yaygınlaşmasında rol oynadı. 1966 yılında birincil çocuk koleksiyonunu dünyaya sunuyor, ABD’de en fazla satan markalar aralarında yer alıyor.

1971’de Paris’te “Espace Cardin” mağazasını hizmete soktu. Beatles grubu, heykeltraşlar, oyuncular gibi birçok artist topluluğuna, benzersiz tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ ta “Metropolitan Saat Müzesi” nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Auguste Renoir

Geometrik Çizgiler Ve Plastik Hacimler Kullanarak Moda Dünyasının Kelime Haznesini Geliştiren Modacı, 1981 Yılında Paris’ Te Maxim Restaurantı Satın Aldı.

Çin Insanlar Cumhuriyeti’nden Macaristan’a, İngiltere’den Sovyetler Birliği’ne dek dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, yalnızca giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü.

1985 Yılında Fransız Moda Endüstrisi’nden ‘Moda Oscar Ödülü’nü Bölge Cardin,1987’De Moskova’da 10 Bin Metrekarelik alanda bir mağaza açtı.

1980 ve 1990 Yılları srasında Pierre Cardin butikleri Sofya, Paris, Londra, Pekin, Budapeşte‘de açıldı. Daha önce hiçbir modacının yapmadığı dekorasyonlara imza attı. Hiç yorulmadan bütün dünyayı gezdi.

Moda dünyasının öncüsü haline gelen Pierre Cardin, kendisinden önce hiçbir modacının yiğitlik edemediği konulara girerek kendini kanıtladı, uniseks kavramını yerleşikleştirdi. Pierre Cardin, 60’lı yıllardan günümüze tam 140 ülkede 900 bambaşka ürün lisansıyla en fazla kabul gören ticari markayı oluşturmayı başardı.

1990 yılında ‘Geçmiş/Bugün/Gelecek’ isimli kitabını yazar Pierre Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi. UNESCO yararına satmak için “Mücevher ve Çernobil Madalyası” tasarladı.

Fransız Hoş Sanatlar Akademisi’ne kabul edilen ve ölümsüzlüğü temsil eden kral tacını tasarlayan ilk modacı olan Pierre Cardin’i Milano’daki Franco Sazzani’s Gallery, 2004’te pop modasının trendsetter’ı seçti.

Maxim ve Espace Cardin Galeri Champs-Elysees Paris sahibi olan Pierre Cardin, Fransa’da, Paris’te yaşıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı