P

Pierre Janet

Pierre Janet Biyografisi

Fransız psikolog ve nörolog. Akademik psikoloji ve fikir hastalıklarının klinik tedavisi aralarında temas kurulması konusunda Fransa ve ABD‘de etkin olmuştur.

Pierre Janet, 30 Mayıs 1859 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Pierre Marie Félix Janet’dir.

Pierre Janet, yaşadığı dönemde etkili olan psikolojiyi, fizyoloji ve felsefeden belli çizgilerle ayırma çabalarına katıldı. Özellikle karakter sorunu ve patolojik özellikler üzerine yoğunlaştı.

Pierre Janet, akademik psikoloji ve us hastsi arasında bağlantı kurulması konusunda Fransa ve ABD`de etkili olmuştur. Keza hipnozdaki psikolojik etkenleri vurgulamış; bunaltı (anksiyete), korku gibi zihinsel ve duygusal bozukluklar konusundaki çağdaş anlayışın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1882‘de yayımladığı olağandışı bir hipnoz ve öngörüş (clairvoyance) vakasıyla nörolog Jean Charcot‘un ilgisini çekti. Paris Üniversitesi‘nde doktora çalışması yaparken otomatik davranışları inceledi ve çoğu defa baskısı yapılan doktora tezinde, üstünde çok artı durmamakla birlikte bilinçdışı kavramını ortaya attı. Bu şart, daha sonra Sigmund Freud‘la aralarında bir öncelik tartışması doğmasına yol açtı.

Psikasteniyi (saplantılar, tikler edinme ve nedensiz korkulara kapılma gibi belirtileri olan bir cins nevroz) ve bunun temel belirtileri olan obsesyon (saplantı, kaygı, kafadan bir türlü atılamayan us),amamazlık, bir hareketi yapmadan edememezlik) ve fobi üçlüsünü ilk olarak tanımlayan Pierre Janet oldu.

Nörolog Jean Charcot‘un nun çağrısı üzerine Pierre Janet, Paris‘teki ünlü Salpêtrière Hastanesi’nin psikoloji laboratuvarında 1889 yılında idare yapmaya başladı. Orada 1892 yılında “L’état mental des hystériques” (Histeriklerin Zihinsel Durumu) adlı tezini tamamlayarak hekim oldu. Bu yapıtında histeri nevrozlarını sınıflandırmaya çalıştı. Jean Charcot, bu teze yazdığı antre yazısında, Janet’in psikoloji ve tıp çalışmalarının birleştirilmesi gerektiği yolundaki düşüncesine katıldığını belirtti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Payidar Tüfekçioğlu

Pierre Janet, 1898 yılından başlayarak Sorbonne üniversitesinde psikoloji dersleri verdi. 1902-1936 aralarında Collége de France’ta 1936 yılında emekli olana kadar öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca sinir ve zihin hastalıkları uzmanı olarak hekimlik de yaptı. Bağımsız hareket etme yeteneğinin bozulması, histeri, saplantılar, unutkanlık (hafıza kaybı) ve şahsiyet gibi konularda çeşitli yapıtlar ve dersler verdi.

1936 yılında Harvard Üniversitesi‘nden Iftihar Doktorası aldı.

Pierre Janet, 24 Şubat 1947 tarihinde Paris, Fransa’da 88 yaşında ölmüştür.

Kitaplarından bazıları :
1936 – Hipnotizma
1936 – L’intelligence avant le language (Dilden Önce Zeka)
1935 – Ruhi Mucizeler
1928 – L’evolution de la memorie et la notion de temps (Belleğin Evrimi ve Zaman Kavramı)
1919 – Medications Psychologiques (Psikolojik Tedaviler)
1903 – les obsessions et la Psychasthenie (Obsesyonlar ve Psikasteni)
1901 – The Majör Symptoms of hysteria (Histerinin Esas Belirtileri)
1898 – Névroses et idées fixes (Nevrozlar ve Sabit Fikirler)
1896 – Philosophie et psychologie (Felsefe ve Psikoloji)
1893 – L’etat Mental Deshysteriques (Histeriklerin Zihinsel Durumu)
1889 – L’ automatisme psychologique (Psikolojik Otomasyon)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı