P

Pınar Kür

Pınar Kür Biyografisi

Pınar Kür, 15 Nisan 1943 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Işılar adında bir kız kardeşi vardır. Annesi İsmet Kür, Türk dili ve edebiyatı öğretmeni, Azeri olan babası Behram Kür ise Fransızca ve matematik öğretmeniydi. Çocukluğu, ailesinin işi dolayısıyla Anadolu’nun çeşitli kentlerinde geçti. Bilecik’te ödev yapan aile Pınar Kür’ün doğumu için Bursa’ya kazanç ve Pınar Kür’ün doğumundan sonra yeniden Bilecik’e döner. Aile bir zaman sonra da Zonguldak’a yerleşir. İlkokul 1. Sınıfa Zonguldak’ta başlar. 1949 yılında Ankara’ya taşındıklarında ikinci sınıfa Kurtuluş İlkokulu’nda devam etti. Annesi İsmet Kür iki çocuğunu da alarak İngiltere’ye gidince iki çocuğunu da yatılı bir okul olan Raymonds School’a verdi. Bir yılsonunda Türkiye’ye dönme kararının neticesiyle iyi düzeyde İngilizce öğrenmiş olan Pınar Kür Ankara Kolej’e yazılır.
Üç sene daha sonra babasının UNESCO’da devir alması sonucu aile Amerika’ya gitti. Pınar Kür, New York’ta Forest Hill High School’a devam etti. Son sınıfta okulun tiyatro kulübüne giren Kür, o yıllarda “anlaşılmayan genç kız romanları” yazmaya başlar. Bu romanları İngilizce olarak yazar Kür’ün Türkçesi de epeyce iyidir. Zira bilinçli bir kadın olan annesi evde Türkçe konuşmanın yanı sıra çocuklarına Nazım Hikmet, Sait Faik Abasıyanık, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi önemli isimleri okutur.

Pınar Kür, on yedi yaşında birincil piyesi “Cowards All”u İngilizce olarak yazdı. Seneye de 1960 yılında Türkiye’ye döndü.

1960 yılında İstanbul Robert Kolej’de üniversite eğitimine başladı. Üniversite eğitimi esnasında öyle çok tiyatro oyununda oynadı, Büyük Kasaba Tiyatroları’ndan önerge gelse de ailesinin karşı çıkması sonucunda, Pınar Kür oyunculuktan vazgeçse de oyun yazmaya devam etti. Sahnelenen birincil ciddi piyesi, “İki Başlı Adamın Tek Eli” adlı oyununu koleji hemen şimdi bitirmeden yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Peker Açıkalın

1962 yılının yazında Can Kolukısa ile tanıştı ve 1964 yılında da evlendi. 15 günlük yeni evli iken eğitimi için Paris’e gitti. İktisat Fakültesi öğrencisi olan eşi ise bitirme sınavları sebebiyle sonradan geldi. Pınar Kür önce bir dil okuluna devam etti Fransızca öğrendi. Sonradan Paris’de Sorbonne Üniversitesi‘nde Karşılaştırmalı Edebiyat üstüne “Yirminci yüzyıl tiyatrosunda gerçeklik ve aldatıcı görünüş” konusunda doktora yaptı. 1969 yılında mezun oldu.

Pınar Kür, kısaca ilk ve ortaokulu Ankara’da, liseyi New York’ta, üniversiteyi istanbul’da tamamladı, ardından beş yıl Paris’te yaşar ve Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat alanında doktora yaptı.

Genç yaşta şiir ve tiyatroyla ilgilendi. İlk öyküleri 1971′de “Dost” dergisinde yayınlandı. Cumhuriyet, Yazko-Edebiyat, Hürriyet Eğlence, Milliyet Sanat Dergisi gibi gazete ve dergilerde yayınlanan öyküleriyle ünlendi.

1976 yılında İlk romanı “Yarın Yarın”la edebiyatçı kimliğiyle okurla buluşan Pınar Kür’ün bu eseri, 1976’da yayımlanışından altı sene sonradan dönemin sıkıyönetim idaresi tarafından yasaklandı; kitap ve yazar iki yıl süren duruşma ardından aklandı.

Pınar Kür 1977’de yayınlanan “Küçük Oyuncu” adlı romanından sonra, kadının toplumsal ve cinsel olarak ezilmesi sorununu ele bölge 1979 yılında yazdığı “Asılacak Kadın” ile müstehcenlik iddialarına maruz kaldı ve kitabı yeniden iki takvim bir duruşma süreci sonunda aklandı.

1986 yılında yazdığı “Bitmeyen Aşk” adlı romanı “müstehcenlik” gerekçesiyle toplatıldı.

1971-1973 yılları aralarında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda dramaturg, 1979-1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller okulunda ingilizce okutmanı olarak çalıştı.

İngiliz ve Fransız edebiyatının pek çok kaliteli eserini Türkçeye kazandırmış bir tercüman olan Kür`ün editörlüğünü üstlendiği dünya edebiyatı seçkisi “Short Fiction in English” Ekim 2001’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları kadar yayımlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Auguste Renoir

1996 yılından bu yanlamasına İstanbul Data Üniversitesi‘nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde öğretim görevlisi görevi yaptı.

2013 yılında Ankara Hikaye Günleri dahilinde Övünç ödülüne layık görüldü.

Pınar Kür, 1964 yılında oyuncu Can Kolukısa ile evlendi. sonra 1969 yılında boşandılar. Emrah Kolukısa (d.1968) adında bir oğlu vardır.

Romanları:
1976 – Yarın Yarın (Sami Kuvvetli göre 1987 yılında filme çekildi.)
1977 – Ufak Oyuncu 1979 – Asılacak Bayan (Başar Sabuncu kadar 1986 yılında filme çekildi.)
1986 – Bitmez Tükenmez Aşk
1989 – Bir Canice Romanı
1992 – Sonuncu Güz
2006 – Canice Fakültesi

Hikayeleri :
1983 – Akışı Olmayan Sular (Sait Faik Hikâye Armağanı kazandı)
1992 – Bir Deli Ağaç
2004 – Hayalet Hikayeleri

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı