A

Prof.Dr.Akın Kaya

Akın Kaya Biyografisi

Prof. Dr. Akın Kaya, Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Akın Kaya, 6 Mayıs 1968 tarihinde Ardahan’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Kırıkkale’de tamamladı. 1985 yılında Kırıkkale Lisesi’nden mezun oldu. 1985 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1991 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldu. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları bölümünde doktorasını bitirdi.

1991-1992 yılları arasında Trabzon Araklı Merkez Sıhhat Ocağı’nda çalıştı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Verem Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

1992-1997 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1997-1998 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sağlık Durumu, Kültür Daire Başkanlığında uzman Dr. Olarak çalıştı. 1998-1999 yılları aralarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları bölümünde uzman Dr. Olarak çalıştı.

1999-2000 yılları arasında askerlik görevi sırasında Malatya’da 2. Ordu 200 yataklı Asker Hastanesinde uzman Dr. Olarak çalıştı.

Askerlik dönüşü 2000-2005 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Solunum Yoğun Bakım Ünitesinde uzman Dr. Olarak çalıştı. 2005-2011 yılları aralarında Doç.Dr. olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları- Solunum Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu olarak görev yaptı.

2011 yılında profesör olan Akın Kaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları- Solunum Yoğun Bakım Ünitesinde görevine devam etti ve 2012 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci hastanesi Başhekim yardımcısı olarak atandı.

Ankara Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevini sürdürmekte ve Satın Alma Döner Anapara birim sorumlusudur. Türk Toraks Derneği’nde çeşitli görevlerde bulundu. Türk Tüberküloz ve Toraks Derneği Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Verem ve Toraks Dergisi Yayın Koordinatörlüğünü sürdürmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alp Kavasoğlu

Prof. Dr. Akın Kaya, 2013 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım ünitesinde yan dal eğitimini tamamladı.

Dağıtılmış kitap ve dergi editörlükleri görevlerini üstlendi. ASYOD kurucu üyesidir ve genel sekreterlik görevini yapmıştır. Kasım ayında yapılan alışılmış genel kurulda ASYOD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Prof. Dr. Akın Kaya, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin (ASYOD) Genel Sekreteridir.

Prof. Dr. Akın Kaya, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Akın Kaya, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Sağlık Durumu Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı