A

Prof.Dr.Alpay Azap

Alpay Cefa Biyografisi

Prof. Dr. Alpay Azap, Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Alpay Azap, 1969 yılında doğmuştur. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Benzer sene Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda başladığı ihtisasını 2000 yılında tamamladı.

Alpay Azap, 2000-2001 yıllarında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2002 yılından itibaren de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bilirkişi olarak çalıştı. 2006 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör unvanı aldı. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2010 yılında İbni Sina Hastanesi Başhekim Yardımcısı görevine getirilen Prof. Dr. Alpay Azap halen bu görevini sürdürmekte olup, bu yönetimsel görevi esnasında İnsan Kaynakları, Kalite Birimi, Tıbbi Araç Gereç Birimi, Data İşlem Birimi’nde görev yapmıştır. Halen İnsan Kaynakları ve Kalite Bölüm Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Türk Kanbilim Derneği ve Febril Nötropeni Derneği üyelikleri bulunan Dr. Alpay Azap, 2008-2011 yılları arasında KLİMİK Derneği Tatminkarlık Sınav Komisyon Sekreterliği görevini yürütmüştür. 2011-2013, 2013- 2015, 2015-2017 dönemlerinde KLİMİK yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2017-2019 döneminde başladığı idare heyeti başkanlığı görevine 2019-2021 döneminde de devam etmektedir. KLİMİK aşağıda 2013 yılında kurulan Erişkin Bağışıklaması Çalışma Grubu’nun yürütme kurulu üyesidir.

Klimik Dergisi ve Infectious Diseases & Clinical Microbiology Dergisinin editörler kurulunda yer alan Prof. Dr. Alpay Azap’ın uluslar arası bilimsel dergilerde yayımlanmış 28 makalesi, uluslar arası bilimsel toplantılarda ikisi sözel almak üzere 24 bildirisi, ulusal bilimsel dergilerde yayımlanmış 30’un üzerinde makalesi ve milli bilimsel toplantılarda sunulmuş 100’ün üzerinde sözel ve poster bildirisi bulunmaktadır. Bağışıklama, afiyet bakımıyla ilişkili infeksiyonlar, infeksiyon epidemiyolojisi, bağışıklığı baskılanmış hastalarda (organ nakil alıcıları, kanser hastaları vb) gelişen infeksiyonlar, antibiyotik direnci, grip ve yeni ortaya meydana çıkan infeksiyonlar özel alaka alanlarıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Antoni Gaudi

Prof. Dr. Alpay Cefa, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Afiyet Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Sıhhat Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bir takım isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı