A

Prof.Dr.Arzu Topeli İskit

Arzu Topeli İskit Biyografisi

Prof.Dr. Özlem Topeli İskit, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesidir.

Istek Topeli İskit, 1968 yılında Eskişehir‘de doğmuştur. 1985 yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesinden mezun oldu. 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun oldu. 1996 yılında aynı fakültede iç hastalıkları uzmanlık eğitimimi tamamladı.

TEV Orhan Birman bursu ile 1996-1998 yılları aralarında Amerika Birleşik Devletlerinde Yoğun Bakım eğitimi bölge Istek Topeli İskit, 1998 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi/Bilim Dalı Başkanıdır.

Istek Topeli İskit, İç hastalıkları ve yoğun bakım uzmanlığı yanına Hacettepe Üniversitesinde epidemiyoloji yüksek lisansını ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sağlık kurumları yöneticiliği önlisans programlarını bitirdi.

Istek Topeli İskit, 2002 yılında Doçent, 2007 yılında Profesör olmuştur.

2000 yılında Amerikan Toraks Derneği genç araştırmacı, 2001 yılında Avrupa Solunum Derneği KOAH lokal araştırma ödülünü almıştır.

2005 yılında 10 arkadaşı ile Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği’ni kurdu ve Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği’nin kurucu başkanlığını 2008 yılına değin yürütmüştür. Halen derneğin ikinci başkanıdır. Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Dergisinin Editörüdür. 2013 yılında Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliğine, 2017 yılında ise yürütme kuruluna muhasip üye olarak seçilmiştir.

Prof.Dr. Özlem Topeli İskit, Aralık 2011-Ocak 2016 yılları aralarında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Başhekimliği ve Sağlık Birimleri Idare Heyeti Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Prof.Dr. Açlık Topeli İskit, 2013 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanıdır.

Prof.Dr. Açlık Topeli İskit’in uzmanlık alanları; solunum yetmezliği, sepsis, yoğun bakım enfeksiyonları, evde bakım, hasta güvenliği konularıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Angela Merkel

Prof.Dr. Açlık Topeli İskit, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonradan ise Afiyet Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Afiyet Bakanlığı, yeni alıcı koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı