E

Prof.Dr.Ercüment Ovalı

Ercüment Ovalı Biyografisi

Kanbilim uzmanı olan profesör hekim Ercüment Ovalı İstanbul, Acıbadem Labcell gözenekli olan laboratuvarı ve Kordon kanı bankasında çalışmaktadır.

Ercüment Ovalı, 1961 yılında Kırklareli‘nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında Samsun, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1991 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesinde İç hastalıkları ihtisasını bitirdi. daha sonra Hematoloji üst ihtisasını 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Ercüment Ovalı, Öğretim üyeliği hayatına 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Belli Başlı Bilim dalında başladı. 1994 yılında Doçent 1999 yılında Profesör oldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010 tarihinde İstanbul, Acıbadem Labcell gözenekli olan laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Yükümlü Müdürü oldu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın 59’u yurt dışı makale elde etmek üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

2002 yılından itibaren 18 yıldır hücresel çare ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu işlem içerisinde Sıhhat Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda aza ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak atama yaptı.

2003 yılından daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi namına ülkemizin ilk GMP (Good manufacturing practice) laboratuarının Trabzon’da kuruluşunda proje koordinatörü olarak etkinlik gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip birincil yükümlü müdür olarak Mezenkimal kökhücreler öncelikle elde etmek üzere 14 farklı gözenekli olan çare ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 tarihinden itibaren Acıbadem sıhhat grubu hastaneleri GMP ve Hücresel çare ürünleri danışmanlığını ve Sorumlu Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrehan Halıcı

Yaptığı önemli çalışmalar arasında, güya ahenkli nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ek olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 rahatsızlık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın aralıksız öteki kayda değer çalışması ise dünyada ilk önce DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır. 2013’den bu yandan TUBA kök gözenekli olan kurul üyesi olarak ödev yürüten Ovalı’nın 21 ayrı gözenekli olan çare ürünü, 4 adet doku mühendisli ürünü bulunuyor.

2017 yılında Kan ve kök hücreden suni cilt üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, Amerika’dan En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz namına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Ercüment Ovalı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

2 Nisan 2020 tarihinde TÜBİTAK, Youtube kanalı üzerinden “COVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme” Başlıklı bir sanal konferans gerçekleştirdi. Sanal konferansa katılan isimlerden biri de Prof. Dr. Ercüment Ovalı oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı