H

Prof.Dr.Hüseyin Hatemi

Hüseyin Hatemi Biyografisi

Hüseyin Hatemi, 12 Aralık 1938 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası İran’lı Ali Asgar Hatemi bey, annesi Azerbaycan göçmeni Cemile hanımdır. İkiz kardeşi Hasan Hüsrev Hatemi İç Hastalıkları Profesörüdür. İstanbul Şişli Talatpaşa İlkokulundan sonradan Şişli Ortaokuluna gitti. Atatürk Erkek Lisesi’nden 1956 yılında mezun oldu.
1960 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uygar Hukuk kürsüsü kadrosuna atandı. 1968 yılında “İslam hukuku ile mukayeseli olarak vakıf kurma işleri” konulu tezle hekim unvanını, Benzer üniversitede 1973 yılında “hukuka ve ahlâka anomali kavramı” üzerine yaptığı çalışmayla doçent, 1981 yılında “Uygar Hukukta tüzel şahsiyet” çalışmasıyla profesör oldu.

1985 yılında sıkıyönetim zamanında üniversiteden uzaklaştırıldı. Bu süre dahilinde serbest avukatlık yaptı. 1990 yılında her tarafta üniversiteye döndü.

Dağıtılmış şiirleri İslam dergisinde yayımlandı. Hareket, Milli Gazete, Süre, Yeni Gündem, Mavera, Şehir Halkı, Yeni Asya, Yeni Şafak gibi yayınlarda yazarlık ve köşe yazarlığı yaptı. İslam Hukuku hakkında dersler verdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Başlıca Bilim Dalında Kürsü Başkanı olarak tayin yaptı.

2006 yılında yaş haddinden nedeniyle emekli olan Hüseyin Hatemi, Arapça, Farsça, Almanca ve Fransızca bilmektedir. İslam düşüncesi ve hukuk konusunda 40’a yakın telif ve çeviri kitabı vardır.

Emekli olmasına karşın, hâlen İstanbul’daki farklı alanlara yönlendirilmiş üniversitelerin Hukuk, Siyasal Bilgiler ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde dersler vermektedir. 2011 yılında Okan Üniversitesinde Aile Hukuku ve Vakıflar ve Dernekler Hukuku dersleri vermeye başladı. 2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesine geçti.

Hüseyin Hatemi, 26 ağustos 1972 tarihinde avukat Kezban Hatemi ile evlendi. Mehmet Ali (d.1973) adında bir oğlu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Yufkacıgil

Kitapları :
Hukuk Devleti Arayışları (2008)
Şafak Yazıları Sevgi ve Küresel Namerdlik (2007)
Batılılaşma (1997)
Çağdaşlaşma Sorunu ve Toplum (1987)
İslâm Hukuku Dersleri
İnsanlık ve Sevgi Dini İslam
İlâhî Hikmette Bayan
Sis Yazıları
Medine Düşünceleri İnsan Hakları (1989)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı