N

Prof.Dr.Neil Armstrong

Neil Armstrong Biyografisi

Neil Alden Armstrong, Amerika‘lı astronot, pilot ve profesör, Ay‘a etap basan birincil insan.

5 Haziran 1930 tarihinde, Ohio‘da bir çiftlik evinde, Stephen ve Viola Engel Armstrong’un en büyük oğulları olarak dünyaya geldi. Altı yaşındayken ilk uçuşunu yaşadı ve uçaklara büyük alaka duymaya başladı. Büyüdüğü kasabada böylece çok öbür işte işte çalıştı ve onbeş yaşına geldiğinde uçuş dersleri almaya başladı. Onaltı yaşına geldiğinde, demin ehliyeti yokken, uçuş lisansını almayı başardı.

Uçaklardan her zaman çok etkilenen Armstrong, evinin bodrum katına inşa ettiği rüzgar tünelinde, yaptığı model uçakların performanslarını gözlemledi.

1947 yılında Blume Lisesi’nden mezun olduktan sonradan, Amerika Birleşmiş Devletleri Donanması’ndan aldığı bursla Purdue Üniversitesi’ne girdi. Bu okulda bir vakit uçuş mühendisliği üzerine eğitim aldı ancak, 1949 yılında Deniz Filosu tarafından aktif olarakına geldiğinde, Pensacola Naval Hava Üssü‘nde, filonun en genç jet pilotu olma şansını elde etti. 1950 yılında Kore‘ye gönderildi. Savaşın sona ermesiyle Purdue’ye dönen Armstrong, yarım adamak zorunda kaldığı uçuş mühendisliği eğitimini tamamladı.

Okulunu bitirdikten sonradan NACA’ya (Ulusal Havacılık Danışma Kurulu) giren Armstrong, Clevland‘daki Lewis Laboratuarı’nda araştırma pilotu olarak tayin yaptıktan daha sonra, aynı kurumun California‘daki Yüksek Hızlı Uçuş Merkezi’ne transfer oldu. Burada yüksek hızlı uçuşlarda çığır açan böylece çok uçakta deneme pilotluğu görevi yaptı.

1962 yılına gelindiğinde astronot statüsüne erişen Armstrong, 16 Mart 1968 tarihinde hayata geçirilen Gemini 8 projesinde en üst seviye pilot olarak atama yaptı. Bu projede ilk kez iki uzay aracının kenetlenmesi gerçekleştirildi. 20 Temmuz 1969 tarihinde, Apollo 11 uzay aracı ile Ay’a gitti. Buzz Aldrin ile birlikte gerçekleştirilen bu görevde 2.5 saat her tarafında Ay yüzeyini inceledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Namık Kasapbaşoğlu

1971 yılında NASA‘dan ayrılan Armstrong, Cincinati Üniversitesi‘nde, uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak atama yapmaya başladı. 1986 yılında, Challenger kazasının araştırma komisyonunda da hizmet verdi. Evli ve iki çocuk babası olan Armstrong, yaşamını Ohio’da sürdürdü.

Ay’a ilk bacak basan birey olarak bütün dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı