P

Prof.Dr.Pınar Okyay

Pınar Okyay Biyografisi

Prof. Dr. Pınar Okyay, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Ahali Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesidir. Prof. Dr. Pınar Okyay, 6 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca kadar açıklanan ikinci bir bilim kurulu içinde olduğu bildirildi.

Pınar Okyay, 1965 yılında Açık Fikirli’da doğmuştur. 1983 yılında Bornova Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Afiyet Bilimleri Enstitüsü Ahali Sağlığı Anabilim Dalında 1993-1998 yılları arasında eğitim görerek, Halk Müziği Sağlığı Doktoru unvanını elde etmiştir.

Pınar Okyay, 1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonradan İzmir ve Manisa Sıhhat Ocaklarında, Bornova Sağlık Grup Başkanlığında ve İzmir İl Afiyet Müdürlüğünde on yıl çalıştıktan daha sonra, 2000 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Müziği Sağlığı Anabilim Dalına öğretim görevlisi olarak başlamıştır. Bir yıl 2001 yılında daha sonra tezgâhtar doçent, 2006 yılında doçent ve 2011 yılında da profesör olmuştur.

Bornova Sıhhat Grup Başkanlığında başkan yardımcısı olarak eğitim ve istatistik sorumlusu olarak çalışmıştır. Sıhhat Bakanlığı İzmir 70. Yıl Sağlık Durumu Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi İstatistik ve Bilgisayar Bölümü’ne 1995-1996 Eğitim-Öğretim Yılı I. Döneminde “Örnekleme” 3 saat/hafta ve “Sıhhat alanına özel ölçütler” 4 saat/hafta edinmek üzere ders vermiştir. 1997 yılında Sıhhat Bakanlığı bursu ile İngiltere’de London School of Hygiene and Tropical Medicine‘nde üç ay boyunca Epidemiyoloji ve Biyoistatistik dersleri almıştır.

1998 yıllarında İzmir İl Sağlık Durumu Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğüne, 1999 yılında da İzmir İl Kalite Güvence Koordinatörlüğü görevlerine getirilmiştir. Kalite Teminat Koordinatörlüğü döneminde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü başta TSE ISO 9000 belgesi almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pelinsu Pir

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın 2000 yılından beri devam etmekte olan akademik hayatında, epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık durumu araştırmaları öncelikli alanlarından olmuştur. Tıp fakültesi dışında, Aydınlatılmış Afiyet Yüksek Okulu (ASYO) ve Okumuş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda bu konularda ders vermiştir. ASYO’nda keza öğretim üyelerine yönelik bir kursun sorumluluğunu yapmıştır. 2006-2011 yılları arasında öğretim üyeliğine ek olarak, Adnan Menderes Üniversitesi Kullanım ve Araştırma Hastanesi başhekim yardımcılığı görevini yürütmüş, vefat istatistikleri ilk önce almak üzere veri kalitesi üstünde çalışmış, böylece fazla komisyonda tahsis almıştır. Bugüne değin onlarca teze, araştırma ve istatistik yöntemleri ile ilgili olarak teknik takviye vermiştir.

Prof. Dr. Pınar Okyay, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinde 2004-2010 yıllarında Yayın Kurulu üyeliği ve İstatistik Danışmanlığı yapmıştır. Sekiz yurtdışı ve 12 yurtiçi elde etmek üzere 20 dergide değerlendirme süreçlerine sürekli katkı maddesi vermektedir. Çok sayıda uzmanlık, yüksek lisans ve doktora jürisinde devir almıştır. 2011 yılından beri TUBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyesi görevini sürdürmektedir. Uluslararası web tabanlı bir öğretim ortamı olan “Supercourse”da yazar ve tercüman olarak tayin yapmaktadır. 2000 yılından beri Üniversite bünyesinde yapılan Temel Eğitim Becerileri Kursunun aralıksız eğitmeni; 2013 yılından beri de Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusudur.

İki uzmanlık tezi, iki adet yüksek lisans tezine danışmanlık yapmıştır. Devam etmekte olan üç adet uzmanlık tezi danışmanlığı mevcuttur. İçlerinde 3 Avrupa Birliği, 1 UNDP/Sabancı Vakfı, 1 DPT elde etmek üzere 17 adet projede farklı alanlara yönlendirilmiş görevler almıştır.

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın SCI, SCI Expanded, SSCI indekslerince taranan dergilerde yayımlanan 28 adet özgün makalesi ve milli indekslerde de 35 yayını bulunmaktadır. Toplam 7 adet kitapta, yayımcı veya bölüm yazarı olarak ödev almıştır. Şubat 2015 itibari ile makaleleri toplam 288 atıf almıştır; h-indeksi 13’tür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre de Fermat

Prof. Dr. Pınar Okyay, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Yurt içi ve yurt dışı gezi sıralamak ve sonrasında da gezi notları kâğıda dökmek hobileri arasındadır. Yaşam Öyküsü, otobiyografi kitapları ile şiir kitapları okumayı sevmekte, bir gün yazmayı da düş etmektedir.

Pınar Okyay, Ahali Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanıdır.

Prof. Dr. Pınar Okyay, 6 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca göre açıklanan koronavirüs ile uğraş dahilinde oluşturulan ikinci bir bilim kurulu içinde olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına tarafından, insanlar sağlığı uzmanlarından oluşan bu kurul, koronavirüsün psikolojik, sosyolojik, istatistiki ve din sosyolojisi boyutunu irdeleleyeceğini açıkladı.

Üye olduğu Mesleki Kuruluşlar:
Türk Tabipleri Birliği
Irk Sağlığı Uzmanları Derneği

Prof. Dr. Pınar Okyay’ın İdari Görevleri:
2002-2005: Fakülte Idare Heyeti Üyeliği Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi
2005-2011: Idare Heyeti Üyeliği Adnan Menderes Üniversitesi Okumuş Afiyet Hizmetleri Iş Yüksekokulu
2006-2011: Başhekim Yardımcısı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Ve Sağlık Bilimleri Araştırma Ve Tatbik Merkezi
2016-2018: Afiyet Kurulu Başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Ve Sıhhat Bilimleri Araştırma Ve Kullanım Merkezi

Prof. Dr. Pınar Okyay Akademik Ünvan Ve Görevleri:
2000-2001: ÖĞRETİM GÖREVLİSİ Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı
2001-2006: YARDIMCI DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Millet Sağlığı Anabilim Dalı
2006-2011: DOÇENT Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Ahali Sağlığı Anabilim Dalı
2011-: PROFESÖR Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Irk Sağlığı Anabilim Dalı Epidemiyoloji Bilim Dalı

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pınar Öğün
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı