R

Ruhi Ersoy

Ruhi Ersoy Biyografisi

Ruhi Ersoy, 1972 yılında Osmaniye’de doğmuştur. Karaçay İlkokulu ve Derviş Paşa Lisesini doğum yeri ve memleketi olan Osmaniye’de tamamladı. Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 1995 yılında Kayseri Behice Yazgan Kız Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine başladı.
2001 yılında Gaziantep Üniversitesiürk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Öğretim görevlisi olarak atanan Ersoy, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktora çalışmasını tamamladı.

Ruhi Ersoy 2005 yılında İngiltere’de University of London School of Oriental and African Studies’te (SOAS) konuk araştırmacı olarak bulundu. London School of Economy’de “Avrupa Kapısında Türk Kültürünü Dürüst Anlayışlı Olmak” konulu konferans verdi. 2008 Güz döneminde ABD’de The University of Rhode Island Sosyal Antropoloji bölümünde “Türk Kültüründe Bayan ve Türklerin Milliyetçilik Anlayışındaki İnsani Boyutlar” konularında seminerler verdi. Ersoy, Almanya, Hollanda ilk olarak olmederasyonlarında Konferanslar, Kazakistan, Kırgızsistan, Azerbaycan, Kırım, KKTC gibi Türk yurtlarında da akademik bildiriler sundu.

Ruhi Ersoy 21 Ocak 2011 Tarihinde “Sözlü Kültür Folklor İlişkisi: Baraklar” başlıklı takdim tezi ile Doçentlik sınavını kazanıp ve Doçentlik unvanına adalet kazandı.

Doç. Dr. Ruhi Ersoy, 2011 genel seçimlerinden sonraki süreçte Gazi Üniversitesine geçiş yaptı ve 4 Kasım 2012’de MHP 10. Klasik Kurultayında MYK üyesi seçildi. Ersoy kongreden bir müddet sonradan Aile, Bayan ve Engellilerden Sorumlu Divan Başkan Yardımcılığına getirildi.

Doç. Dr. Ruhi Ersoy Ruhi Ersoy, yoğun akademik çalışmalarına aynı zamanlı olarak MHP ve Hale kuruluşlar içinde kesintisiz yer aldı. Öğrenciliği yıllarından itibaren Işık Halkası Ocaklarında muhtelif görevler üstlendi. Akademik hayatının yanı sıra fikri hayatının sorumluluğu gereği Hale Ocakları dergisi, Kutlu Sesleniş dergisi ve Ortadoğu gazetesinde ülkücü siyasi yazılar kaleme aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robinho

İyi derece İngilizce bilen Ersoy, Dr. Süreyya Ersoy ile evli olup Kutalmış ve Nazlıhilal adlı iki çocuk babasıdır.

Ruhi Ersoy, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde namzet elde etmek için 9 Şubat 2015 tarihinde Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Ahali Bilimi Bölümündeki öğretim üyeliği görevinden istifa etti. MHP Osmaniye milletvekili adayı oldu.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP’den 25. Dönem Osmaniye milletvekili seçilerek parlamentoya girmiştir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. Dönem MHP Osmaniye milletvekili olarak bitmiş seçildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı