SŞ

Saadet Oruç

Saadet Oruç Biyografisi

Kasım 2015 ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığına getirildi.

Saadet Oruç, 1972 yılında Zonguldak, Ereğli’de doğmuştur. Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2010 yılında Ecole Superieure Journalisme de Paris (Validation Acquis Experience-VAE) diploması aldı.

1995 yılında diplomasi muhabiri dı. Demokrasi, “Turkish Daily News”, “Kanal 7” ve “BRT”de diplomasi muhabiri, Radio Free Iraq Türkiye muhabirliği, 2002 – 2007 yılları aralarında Sabah Gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın Paris muhabiri olarak çalıştı. 2007 yılında “24 TV” Avrupa Temsilcisi oldu. Paris‘te tahsis yaptığı esnada gazete göre Mısır’daki darbe olaylarını takip etmek için görevlendirildi. “Star Gazetesi“nde haftalık yazıları ve röportajları yayınlandı.

2013 yılında Türkiye‘ye döndü ve Star Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2014 yılı Ağustos ayında “24 TV“de moderatör oldu. Star Gazetesi’nde haftalık yazılara devam etti. Haydar Aliyev, Pervez Müşerref, Mesut Barzani, Celal Talabani, Raşid Gannuşi, Salih Müslim, Mahmut Abbas, Şimon Peres‘le röportajları yayınlandı. Freelance olarak çeşitli belgelere dayanan ve yapımlara katkı maddesi sundu.

Açılış düzeyinde Almanca ve Kürtçe, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Saadet Oruç, bir Fransız ile evli idi, 2014 yılında boşandı. Evin (d.2002) adında bir kızı vardır.

2015 yılında Star Gazetesi‘nden ayrılarak Anadolu Ajansı ile anlaşmış, 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Anadolu Ajansı Paris bürosunda göreve başlayacak iken Cumhurbaşkanlığından gelen öneri üzerine Türkiye’de kalmıştır.

Saadet Oruç, Kasım 2015 ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlığına getirildi.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/saadet-oruc/

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sırrı Sakık
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı