SŞ

Sabahattin Zaim

Sabahattin Zaim Biyografisi

Sabahattin Zaim, 1926 yılında bir zamanlar Osmanlı Devleti topraklarında yer alan Makedonya’nın İştip Kasabasında doğmuştur. . Ailesi ile birlikte 1934 yılında istanbul’a göç etti. 1937 yılında İstanbul Fatih’te bulunan Fethiye 16. İlkokul’unu bitirdi. İstanbul Fatih Ortaokulunu 1940 yılında bitirdi. 1943 yılında İstanbul Vefa Lisesi nden mezun oldu. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olduktan sonradan 1950 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Muadelet) lisansını bitirerek, 1953 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Kürsüsü’nde tezgâhtar oldu ve benzer üniversitede doktor, doçent, profesör ve kürsü başkanı olarak tayin yaptı.
1947 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden dumuzun dağıtılmış yerlerinde Kaymakam olarak (Eyüp Kaymakamlığı, Kahta Kaymakamalığı, Ayancık Kaymakamlığı, Abana Kaymakamlığı) devir yaptı. Sonradan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, İstanbul Üniversitesi’ndeki görevinin yanına, 1955 – 1957 yılları arasında ABD Cornell Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak tayin yaptı. ABD’deki görevinden sonradan Almanya Münih Üniversitesi’nde ekonomi üzerine bir vakit ders verdi. 1977 – 1979 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği görevini yürüttü.

1980 – 1982 yılları arasında Suudi Arabistan Cidde Melik Abdülazik Fakültesi Sosyo-Teknik Etütler Bölümü’nde ders verdi. 1993 – 1998 yılları aralarında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak devir yaptı.

1998 – 2000 yılları aralarında YÖK (Yükseköğretim Kurulu) üyeliğinde bulundu. 2003 – 2004 yılları arasında Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (International University of Sarajevo) Kurucu Rektörü olarak çalıştı. 2006 yılından sonradan Makedonya Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti üyesi olarak görevini sürdürdü.

İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk özel motor fabrikası olan Gümüş Motor (Pancar Motor) kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyeliği ile devlet kadar Konya’da kurulan TÜMOSAN Motor Fabrikasının ilk idare kurulunda üye olarak devir yaptı. Ayrıca İlim Yayma Vakfı ve Cemiyeti kurucu üyeliklerinde bulundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sedef Kabaş

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 10 Eylül 1959’da, Ulya Hanım’la evlenmiş ve 5 çocuk sahibi olmuştur.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 10 Aralık 2007 tarihinde İstanbul’da 81 yaşında ölmüştür.

Abdullah Gül ve Numan Kurtulmuş‘un akademik eğitiminde Sebahattin Zaim’in büyük etkisi vardır. Hayatını, Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin sünnetleri doğrultusunda iyi ahlaklı insan olmaya ve böyle insanlar yetiştirmeye adamıs olan Prof.Dr.Sabahattin Zaim, geride 20 civarında kitap, 200 civarında makale, onlarca TV programı ve Radyo konuşması, yüzlerce Hoca ve binlerce talebe bırakmıştır.

Kitapları :
1965 – Alıştırma Ekonomisi,
Türkiye’nin Ücret ve Gelirler Siyaseti, Türkiye İşveren Konfederasyonu Yayınlama:28, 1974. 1971 – Alan Şehir Planlaması Yönünden İstanbul Sanayi Bölgeleri,
1973 – Türkiye’nin Nüfus Meselesi,
1956 – İstanbul Mensucat Sanayiinin Bünyesi ve Ücretler,
1960 – İşletme İdaresi ve Moral ( İngilizce’den çeviri ) Roothlisberger,
1992 – İslam, İnsan ve Ekonomi, Yeni Asya Yayınları,
1997 – Türk ve İslam Dünyası’nın Baştan Yapılanması,
1985 – Dünya İslam Ticaret Merkezi,
2005 – Sabahattin Zaim’in Bütün Makaleleri, 3 Cilt,

Sabahattin Zaim adının verildiği yerler:
“İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi” İlim Yayılma Vakfı
“Çamlıca Sabahattin Zaim Eğitim Merkezi”, İstanbul, Üsküdar Belediyesi.
“Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi”, İstanbul, K. Çekmece.
“Anafen Sabahattin Zaim İlköğretim Okulu”, İstanbul, Ümraniye.
“Prof. Dr. Sabahattin Zaim Kız Lisesi”, Adapazarı.
“Prof. Dr. Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi”, Şehitkamil, Gaziantep.
“Sabahattin Zaim İlkokulu” , Kahta, Adıyaman.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı