ŞS

Sabih Kanadoğlu

Sabih Kanadoğlu Biyografisi

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı.
Sabih Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938‘de Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Menemen‘de doğdu. Ayvalık Cumhuriyet İlkokulundan mezun oldu. istanbul Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959 yılında buradan mezun olduktan daha sonra, askerliğini Çubuk‘ta yedeksubay piyade asteğmen ve teğmen olarak yaptı.

Burhaniye Egemen Adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Cinayet Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Cinayet Hakimliği ve Bakırköy Ağır Cinayet Mahkemesi ile Adli Yargı Hak Komisyonu görevlerinde bulundu.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku” adlı eyerlerde yayınlanmış makaleleri yer alan ve 19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Sabih Kadanoğlu, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Yargıtay Onbirinci Suç Oluşturan Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 21 Ocak 2001 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçilmiştir.

Sabih Kanadoğlu, Bilge Kanadoğlu ile evlidir ve Prof. Dr. Füsun Ardıç adında bir kızı ile Sinan ve Prof. Dr. Osman Korkut adında iki oğlu elde etmek üzere toplam 5 çocuğu vardır.

Kitapları :
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku
Alaturka Demokrasi
Unuttuk

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Simay Tokatlı
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı