ŞS

Saffet Ulusoy

Saffet Ulusoy Biyografisi

Türk sanayici ve meslek adamı
Saffet Ulusoy, 1930 yılında Trabzon‘un Of ilçesinde doğdu. İlköğrenimini 19391943 yıllar arasında Of İlkokulu’nda tamamladı. 19441945 yılında babası Mehmet Bahattin Ulusoy‘un yanında alıştırma hayatına başladı. 1946 yılında otobüs işletmeciliğine geçen Saffet Ulusoy , böylece taşımacılık sektörüne adım attı. 1974 yılında meslek yaşamını İstanbul’a nakleden Saffet Ulusoy karayolu ile uluslararası tartı taşımacılığı, otobüs işletmeciliği ve turizm faaliyetlerine tartma vererek büyük operasyonları başlatmıştır.

Ulusoy şirketlerinin 58. Kuruluş Yıldönümü’nde Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. bünyesinde toplanmasında, yeni ve modern bir merkeze taşınmasında büyük katkıları olmuştur. Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. bünyesinde 25’den pozitif şirketin yönetim kurulu üyeliğini ve başkanlığını da yürüten Saffet Ulusoy, hemen her yıl düzenlenen, Türkiye’ye en fazla döviz getiren kuruluşlara bahşedilen ödülleri almaktadır.

Tüm bu yoğun meslek yaşamının yanı sıra 1961 yılında Trabzon Şöförler Cemiyeti 2. Başkanlığı, 1972 yılında Trabzon Belediyesi Reis Vekilliği, 1981-2001 yılları arasnda , aralıksız 20 yıl Milletlerarası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı’nı yapan Saffet Ulusoy, 1993 yılından beri son teknolojiye sahip 11 adet gemisi yer alan UND Ro- Ro İşletmeleri Başkanlığı’nı da sürdürerek ve bu alanda çalışan karşı taraf 150 dek taşımacıyı bir araya getirerek bir ilki başarmıştır.

Saffet Ulusoy, Ro – Ro alanındaki milletlerarası başarısı nedeniyle Italya’nın en büyük iftihar ödülü olan “Commendatore” nişanına bedel görülmüştür. bununla beraber 2002 yılında kurulan RO – DER Derneğini’nin de başkanlığını yönetmektedir. Hem 18 Ocak 2002 tarihinde Almanya Flenburg şehrinin Valisi ve Belediye Başkanı tarafından şehrin tershanesine bahşedilen Ro -Ro gemileri sipariş ve iflas etmekte olan tersanenin faal duruma geçmesi nedeniyle “Liyakat Nişanı” ile ödüllendirilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Spartalı Mehmet

Faal iş yaşamından vakit buldukça anılarını kaleme alan Saffet Ulusoy’un “Ben Demiştim” adlı yayımlanmış diğer taraftan kitabı vardır. 1954 yılında Of’un meşhur ailesi Sarallar’dan Aziz Saral‘ın kızı Süreyya Bayan ile evlenen Saffet Ulusoy’un Selma, Haluk Ulusoy, Sevim, Berrin ve Sevilay adlarında beş çocuğu vardır. Çocuklarından Haluk Ulusoy Türkiye Futbol federasyonu Başkanı olarak tayin yapmıştır.

Saffet Ulusoy 23 Şubat 2012 tarihinde vefat etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı