SŞ

Salih Bezci

Salih Bezci Biyografisi

Salih Bezci, kurduğu Besa Grubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2011 – 2016 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası başkanlığı yaptı.

Salih Bezci, 1955 yılında Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde doğmuştur. 4 kardeştir. Babası Durali Bezci, annesi Ayşe Bezci’dir. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümünden 1979 yılında mezun oldu.

Üniversitede okurken bir yanlamasına da babasınınştı. Üniversiteyi bitirince Ankara’da kat karşılığı meslek merkezleri yapmaya başladı.

Salih Bezci, öğrencilik yıllarından itibaren başladığı ve 50 yıllık aile mesleği olan inşaat müteahhitliğine halen devam etmektedir. Bezci İnşaat olarak senelerce çalıştıktan daha sonra 1995 yılında Besa İnşaat şirketini kurdu.

Salih Bezci, Ankara Yenimahalle’de babası Durali Bezci namına Durali Bezci İlköğretim Okulu ve annesi Ayşe Bezci adına Kızılcahamam’da Ayşe Bezci Anadolu Turizm Otelcilik Meslek Lisesi yaptı.

1980 yılından günümüze dek çoğu manâlı alış veriş merkezi ve ev projesinin mimari projelerini yaptı. Bu projelerin büyük bölümünün inşasında yatırımcı ve proje koordinatörü olarak da tayin aldı.

1996 yılından beri Ankara’nın aidat rekortmenleri listesinde bulunan Besa Grup’un sahibi, Salih Bezci, Ankara’da Sütçüoğlu İşhanı, Çapar Ticaret Merkezi, Altuntop Ticaret Merkezi, Etlik Ticaret Merkezi, Uçar Ticaret Merkezi, Murat Ticaret Merkezilleria, Armada, Panora gibi kayda değer alışveriş merkezleri ile Besa Karina, Karina Plaza, Besa Nova gibi konut projelerinin yatırımcısı ve proje sahibidir. Armada ve Panora AVM’nin ortağıdır. Besa Kule İş Merkezi, Besa Nova evleri ve Yaşamkent Camii projeleri ise devam etmektedir.

Salih Bezci, Kadriye Bezci ile evlidir. 3 çocuğu vardır.

2011 yılında Başkan Sinan Aygün’ün Milletvekilliği adaylığı için ayrılmasıyla Ankara Ticaret Odası vekilliği görevini 12 yıl yaptıktan daha sonra 2011 yılının Mart ayında Ankara Ticaret Odası’nın 18. Başkanı olarak seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serdar Kolo

Ankara Ticaret Odası’nda idare kurulunun 26 Ekim 2016 tarihinde istifaları sonrası başkan Salih Bezci de 27 Ekim 2016 tarihinde istifa etti. Bezci’nin yerine Osman Gökçek, ATO Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı