SŞ

Salih Müslim

Salih Müslim Biyografisi

Kürt kökenli Suriyeli politikacı, (PYD) Demokratik Birlik Partisi lideri.

Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye’de doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine emrindeki. Baraziler Erzurum dâhil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir. Halep’te liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi istanbul’da okuyan Salih Müslim, 1971 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliğinden 1977 yılında mezun oldu. mezun olduktan sonradan İngilizcesini için Londra’da çalışan hekim abisinin yanında gitti.

Arkasında Suudi Arabistan, Riyad’da Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak da çalıştı. 1998 yılında Kürdistan Halkçı Partisi’nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’ne katıldı. 2003 yılında bu partiden ayrılarak (PYD) Demokratik Birlik Partisi’ne katıldı. Sonra 2010 yılında bu partinin lideri oldu.

Salih Müslim, Ayşe Efendi ile evlidir. Shervan Müslim adında bir oğlu vardı. 9 Ekim 2013 tarihinde Telabyad’ta silahlı bir çatışmada El Kural’ye bağlı bariz nişancılar tarafından bu oğlu öldürüldü. Biri kız 4 çocuğu daha vardır.

Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi kadar 2003 yılında mahkûm edilip sonradan özgür bırakıldı. 2010 yılında Irak’a kaçmış, 2011 yılında tekrar Suriye’ye dönerek, Suriye’deki sivil direnişte aktif rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Dr.Sir Arthur Conan Doyle
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı