SŞ

Salman Bin Abdülaziz

Salman Bin Abdülaziz Biyografisi

Suudi Arabistan’ın 7. Kralı

Prens Salman olarak tanınan Salman Bin Abdülaziz, 31 Aralık 1935 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad şehrinde doğmuştur. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Hassa bint Ahmed Al Sudairi’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz İbni Suud‘un 37 çocuğundan 25’incisidir. Vehhabi mezhebindendir.

Kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu’na gitti. Orada eğitim aldı. Daha Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı. Salman Bin Abdülaziz, Suudi Ailesi Konseyi Başkanlığı yaptı. Riyad‘ın belediye başkanlığını ve valiliği görevini yaptı. 25 Şubat 1963 tarihinde başladığı ve bütün 48 sene süren Riyad valiliği görevinden sonradan 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı oldu.

23 Ocak 2015 tarihinde abisi Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı kadar Kral duyuru edildi. Onun Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ama, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Haziran 2017’de Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, veliaht prens Muhammed bin Nayif‘i görevden alarak yerine oğlu Muhammed bin Salman‘ı atadı.

2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ziyaret etti.

Salman bin Abdülaziz üç kere evlendi. İlk eşi Sultana binti Turki Al Sudairi oldu. Bu evlilikten Prens Fahd , Prens Ahmed , Prens Sultan , Prens Abdülaziz , Prens Faysal ve Prenses Hussa adlarında çocukları oldu.

ikinci evliliğini Sarah bint Faysal Al Subai ile yaptı. Prens Suud adlında çocuğu oldu.

Fahda binti Falah bin Sultan Al Hithalayn ile yaptığı üçüncü evliliğinden Prens Muhammed bin Salman , Prens Turki , Prens Halid, Prens Nayif, Prens Bandar ve Prens Rakan adlarında çocukları oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Steven Sasson

Kral Salman’ın oğulları da dağıtılmış üstteki seviye görevlerde yer alıyor. Prens Abdulaziz tezgâhtar petrol bakanlığı görevinde, Prens Faysal Medine valisi, Prens Sultan ise birincil Arap astronot olarak kariyerlerine devam ediyorlar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı