SŞ

Salvatore Adamo

Salvatore Adamo Biyografisi

Salvatore Adamo, 1 Kasım, 1943 de İtalya’nın Sicilya adasında Ragusa şehrinin 22 km batısında bulunan bir kasabada dünyaya geldi. Babası Antonio madenlerde çalışıyordu ve annesi Concetta konut hanımıydı. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte yaşadığı bölgedeki çoğu kişi gibi 1947’de Belçika‘ya göç etti. Adamo 1950 yılında 7 yaşındayken , menenjit hastalığına yakalandı bir sene yatalak hasta olarak yattı. sonradan ‘Freres des Ecoles Chretiennes’ adında rahiplerin yönettiği okula girdi.
Adamo 1960’ların sonunda, “Nicole” ile evlendi. ılında doğdu, 1980’lerde Benjamin ve sonradan Amélie doğmuştur.

İlk başarısını 14 Şubat 1960’da onyedi yaşındayken yaptığı şarkılardan “Si j’osais” adlı şarkısı Lüksemburg radyosunda yayınlanmasıyla yaptı.

1963 yılında yayınladığı ‘Sans Toi Ma Mie‘ isimli şarkısıyla, Adamo ismini Fransa müzik listelerine yazdırdı. 1965 yılında Olympia’da sahne aldıktan sonraysa Adamo kısa sürede dünya çapında bir star haline geldi. Sanat hayatı baştan başa şarkıları şarkıları sayısız dile çevrildi. Yalnızca ‘Tombe la Neige‘ şarkısı dünyanın dağıtılmış ülkelerinde sayısı beş yüzü geçen şarkıcı kadar her tarafta kaydedildi.

Ülkemizde bazı şarkıları Fecri Ebcioğlu kadar Türkçe’ye çevrilip Adamo kadar Türkçe plak haline getirilip satmak rekorları kırmıştır. Fecri Ebcioğlu, Adamo’nun, “Tombe La Neige” adlı şarkısını “Tekrar Kar Var”, “Amour Perdu” adlı şarkısını “Sen Sevme Beni”, “Crier ton nom” adlı şarkısını “İsmini Haykırıyorum” şeklinde Türkçe şarkılar yazarak tükçeleştirmişti.

Fransızca şarkılarıyla Avrupa’nın ticari anlamda en başarılı şarkıcılarından biri olmuş albümlerinin satışı dünya çapında 100 milyonu aşmıştır.

acilen Belçika’da yaşamaktadır. Türkiye’de de bir dönem popüler olmuş sanatçının birçok parçası Türkçeye de uyarlanmıştır.

Salvatore Adamo en son Mayıs 2011’de 28 ve 29 Mayıs’ta Paris’te Grand Rex’de sahneye çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Süheyl Uygur
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı