SŞ

Salvatore Ferragamo

Salvatore Ferragamo Biyografisi

Salvatore Ferragamo, dünya genelinde en iyi tanıdık, ”İtalya’da Üretilmiştir” ibareli lüks markaların öncülerindendir.

Salvatore Ferragamo, 5 Haziran 1898 tarihinde Bonito, İtalya’da Çiftçilikle uğraşan ve 14 çocuklu fakir bir ailenin onbirinci çocuğu olarak doğmuştur. Serak çalışmaya başladı. Bir sene baştan başa Napoli‘de ayakkabıcılık eğitimi aldı. Bir sene daha sonra da birincil ayakkabılarını yapmaya başlamıştı. İlk olarak kız kardeşlerine ayakkabılar yaptı.

Onaltı yaşındayken Birinci Dünya Savaşı patlak verdi ve Salvatore Ferragamo, 1914 yılında bavulunu toplayıp Amerika‘ya gitti ve kardeşlerinden birinin kovboy çizme fabrikasında çalıştığı Boston, Massachusetts’e yerleşti. Kısa bir süre kaldıktan daha sonra Santa Barbara’ya taşındı. Çoğu sıkıntıdan sonra Santa Barbara’da ufak bir kunduracı dükkânı açmayı başardı. Sesli sinema dönemi ile birlikte Salvatore Ferragamo, Hollywood Bulvarı’nda yerini aldı. 1920’li yıllarda Hollywood yıldızlarına özel olarak ayakkabılar tasarladı. Marlene Dietrich, Joan Crawford, Cooch Behar, Marilyn Monroe, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Ava Gardner, Bette Davis, Eva Peron gibi ünlüler müşterisi oldu.

Bir yanlamasına da Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nde vücut yapısı okumaya başladı. ABD‘de on üç sene geçirdikten sonradan 1927’de İtalya‘ya döndü ve Floransa‘ya yerleşti. El işçiliği ile yaptığı özgün el yapımı ayakkabıları ve ayakkabıya yaptığı bilimsel ve becerikli teşebbüs, kama topuğu ve kafes topuğu gibi böylece çok yeniliği doğurdu.

Salvatore Ferragamo, Wanda Ferragamo-Miletti ile evlendi. (Fiamma, Giovanna, Fulvia, Ferruccio, Massimo ve Leonardo) üç kızı, üç oğlu oldu.

Salvatore Ferragamo, 7 Ağustos 1960 tarihinde Floransa, İtalya’da 62 yaşında ölmüştür.

1933 hesaplı buhranı azıcık onu da etkilediyse de bugün hala eşi, çocukları ve hatta torunları şirketi yönetmeye devam ediyor. Keza bugün sadece pabuç yok çantadan parfüme hatta kıyafete değin birçok ayrı segmentte hizmet veriyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Saygı Öztürk

1995 tarihinde eşi Wanda kadar Floransa’da “Salvatore Ferregamo Kundura Müzesi” açtı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı