SŞ

Sam Worthington

Sam Worthington Biyografisi

Terminator Salvation, Avatar ve Clash of Titans gibi son yılların favori Holywood filmlerinde rol almış olan İngiliz film yıldızı.
Samuel Henry J. Worthington, 2 Ağustos 1976 tarihinde, Godalming, Surrey, İngiltere’de dünyaya geldi. Çocukluğunu Perth, Batı Avustralya’da geçiren Worthington’ın babası Ronald, enerji sektöründe çalışan bir işçi, annesi ise evhanımıydı. John Curtin Sanat Okulu’nda okuyan Worthington, 17 yaşında okuldan ayrıldı ve inşaat sektörüde bir süre çalıştı.

Okuldan ayrılmasının arkasında bir vakit farklı alanlara yönlendirilmiş işlerde çalışan Worthington, National Institute of Dramatic Art (Drama Sanatları Okulu)’na kabul edildi ve 1998 yılında bu okuldan mezun oldu. İlk olarak The Judas Kiss adlı tiyatro oyununda rol bölge genç oyuncu, Avustralya’da içlerinde Bootmen, Dirty Deeds, Somersault gibi dizi ve filmlepımda rol aldı.

Avustralya Film Sektörü (AFI)’nün verdiği En İyi Erkek Oyuncu ödülünü 2004 yılında, Somersault adlı filmle şampiyon Worthington, 20042005 yılları aralarında, ünlü Avustalya yapımı drama dizisi Love My Way kadrosunda toplam on bölümde yer aldı.

Holywood ile 2002 yılında, Hart’s War adlı filmdeki küçük bir rolü ile tanışan genç aktör, 2005 yılında The Great Raid ve 2006 yılında Casino Royale adlı filmlerde rol alarak A.B.D.’de tanınan bir oyuncu haline geldi.

Ünlü bilimkurgu serisi Terminator Salvation ile 2009 yılına seri bir açılış yapan Worthington, bu filmde cyborg Marcus Wright rolüyle serinin sevenlerinin beğenisini kazanmayı başardı. Başarılı oyuncunun benzer sene vizyona giren ikinci filmi ise, James Cameron tarafından yönetilen ve tüm zamanların en fazla izlenen sinema filmlerinden birisi olma ünvanını elinde bulunduran Avatar oldu.

1981 yılında çekilen aynı adlı serüven/mitoloji filminin tekrar çekimi olan Clash of the Titans, başarılı oyuncunun 2010 yılında vizyona giren birincil filmi oldu. Louis Leterrier tarafından yönetilen filmde, meşhur Yunan Mitolojisi karakteri güya-tanrı Perseus’u canlandıran Worthington, bu filmle beraber Avatar’dan sonradan ikinci üç boyutlu filmine imzasını attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Dr.Sir Arthur Conan Doyle

Worthington’ın gelecek projeleri arasında The Fields yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı