SŞ

Sami Kohen

Sami Kohen Biyografisi

Sami Kohen, dış siyaset konusundaki köşe yazılarıyla tanınan bir yazan ve gazetecidir.

Sami Kohen, 1928 yılında İstanbul’da gazeteci Albert Kohen’in oğlu olarak doğmuştur. Yüksek öğrenimine İstanbul Üniversitesi‘nin Gazetecilik bölümünde başladı ve ABD‘deki Pennsylvania Üniversitesi‘nde bitirdi. Yahudi bir aileden gelen Sami Kohen, babasının 1939-1949 yılları aralarında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı “La Boz de Türkiye” (Türkiye’nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce “Türkiye’nin Sesi” ve daha sonra “Haftanın Sesi” adları altında yayınladı.

Sami Kohen, Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde dış politika yorumcusu olarak çalıştı. 1954 yılında Ercument Karacan’ın sahibi olduğu Uyruk gazetesine Dış Haberler Şefi olarak girdi. 1954 yılından bu yanlamasına tekrar tekrar Uyruk gazetesindeki dış politika ve milletlerarası ilişkiler konusunda köşe yazarlığının yanı sıra ABD‘de yayınlanan “Christian Science Monitor” ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazmaktadır. 1970’lerde ve 1980’lerde, Türkiye’de “The Guardian”, “The Economist” ve “The Christian Science Monitor” muhabirliği yaptı. Halen “Newsweek”nin muhabiridir.

1963 yılında Uyruk Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’nin Mehmet Ali Birand’ı Sami Kohen’in yanında göndermesi ile onun da gazeteci olmasına vesile olmuştur. 60’lı yıllarda Uyruk gazetesinde Mehmet Ali Birand, Halit Kıvanç ve Altan Erbulak ile aynı odayı paylaştı.

Türkiye dışındaki medya organlarında “Sam Cohen” imzasını kullandı.

1958 yılında ABD‘de çoğu gazetede davetli gazeteci olarak çalıştı. 1960’larda ve 1970’lerde kısa ve uzun süreli olarak birçok dış merkezde devir yaptı. Önemli milletlerarası olayları yerinde izledi.

1980-1984 yıllarında Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Akabinde Türkiye Basın Enstitüsü Derneği Başkanlığı görevini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sarah Brightman

1960 yılında eşi Mirka ile evlendi. Jale ve Yüksek Dağ adlarında bir oğlu, bir kızı vardır.

Gazetecilik anıları 2007 yılında Özer Yelçe kadar Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı aşağı bir kitap olarak yayınlanan Sami Kohen Türkiye’de aynı gazete kurumunda en uzun süre hizmet etmiş yazarlardan biridir.

16 Şubat 2019 tarihinde Sami Kohen’e Türkiye’nin saygıdeğer sivil toplum kuruluşlarından “Global İlişkiler Forumu”, (GİF) düzenlediği bir törende “onur üyeliği” ödülünü verdi.

Kitapları :
2008 – Dünyanın Yazısı
1982 – Bugünkü Japonya
1982 – Değişen Çin

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı