SŞ

Samuel Morse

Samuel Morse Biyografisi

Telgraf ile Mors alfabesinin mucidi
Samue Finley Breese Morse’tur. Coğrafyacı ve papaz Jedidiah Morse ile Elizabeth Ann Breese Morse’un birincil çocukları olarak Massachusetts, Charlestown’da doğdu. Daha minik bir çocukken Phillips Akademisi’ne katıldı sonradan 14 yaşında yüksek okula başladı.

Amerikalı mucit, portre ve tarih sahnesi ressamı olan Samuel Morse, Yale Üniversitesi’nde eğitim gördü. Kendini sanata ve fazla belli bir Amerikan sanatkâr olan Washington Allston’ın öğrencisi olmaya adadı. 1810 yılında on dokuz yaşında Yale Üniversitesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi’nde iken, Benjamin Silliman ve Jeremiah Day’in elektrik hakkındaki konferanslarına katıldı. 1810 yılında Üniversite bittiğinde sanatkâr Washington Allston’a eşlik ederek İngiltere’ye gitti, iki yıllık fotoğraf öğreniminin peşinde 1812’de ABD’ye dönerek o dönemde portre çizimi çok revaçta olduğu için ağırlığını portre yapmaya verdi. Eski Millet Meclisi (The Old House of Represantatives), Louvre Galerisi (The Gallery of The Louvre), Herkules) en meşhur tablolarıdır.

Samuel Morse bir taşı yada mermeri 3 öbür boyutta yontabilen mermer kesme makinesini icat etti. Morse bunun patentini alamadı, çünkü 1820’de Thomas Blanchard‘ın benzer bir icadı vardı.

Fotoğraf çalışmalarının yanı sıra bilimsel araştırmalarına da devam etti. 1813’te bir yangın söndürme aracının patentini aldı. 1826 senesinde Ulusal Hoş Sanatlar Akademisinin kurulmasında rol oynadı ve ilk başkanı oldu. 1827’te Avrupa’ya gitti ve 1829’da yaptığı dönüş sonrasında elektrikli telgraf konusunda çalışmalara başladı. 1832 yılında Samuel Morse, bir gezi esnasında kendisine elektromıknatıstan laf eden bir gezgin olan Charles Thomas Jackson’la tanışmıştı. Telgraf üstünde zaten çalışmaları olan Morse, bu sefer elektromıknatıslı telgraf için çalışmaya başladı.

Morse’un elektrikli telgrafı, bir elektrik devresinde bobinin bir kolu çekmesi ile rulo kağıdı üstüne izler bırakması esasına dayanıyordu. Kısa ve uzun çekmeler, kısa ve uzun izler bırakıyordu. Bu uyumlu çizgi ve kodlamalar Samuel Mors kadar kodlanarak bir alfabe haline getirildi. Bu alfabenin adı MORS alfabesiydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sultan Kösen

1835 senesinde başlayan bu çalışmalarına destek bulmak için Avrupa devletlerine başvurularda bulundu. Fakat bir sonuç elde edemedi. Bunun üzerine arkadaşı Chamberlain’i İstanbul’a gönderdi. Onlar ilme ve ilim adamlarına fevkalade destek veren Osmanlı ülkesinden çok ümitliydiler. Nitekim Chamberlain İstanbul’da büyük bir alaka ve takviye fark etti. Fakat elindeki cihaz hemen şimdi böylece ilkel bir vaziyetteydi. Bu sebeple aleti Viyana’da iyi bir işçilikle baştan gerçekleştirmek ve ondan sonra padişaha takdim etmek üzere geri döndü. Ama Tuna Nehri aracılığıyla Viyana’ya hareket eden Chamberlain’in gemisi yolda batarak beş arkadaşı ile birlikte öldü. Böylece Osmanlı Devletinde telgraf kurulması için tamamlanmak istenen birinci girişim sonuçsuz kalırdı.

1835 yılında New York Üniversitesi’nde fotoğraf tarihi profesörlüğüne atandı. Ve tekrar 1835 yılında, Samuel Morse ilk elektromıknatıslı telgrafını yaptı. O telgrafta yer alan elektromıknatısa ast bir kalem vardı. Bu kalem kağıt bir şerit üstüne elektromıknatıstan aldığı hareketle zig zag çizgiler çiziyordu. Bu sistem böylece başarılı değildi.

Samuel Morse 1837’de elektrikli telgrafın ilk denemesini yaptı. Nokta ve çizgiler kullanarak (mors alfabesi) data aktarılmasını karşılayan bu yöntemle ilgili ahali önünde de birkaç deneme yaptı, buna karşılık buluşunun patentini oysa 1840 yılında alabildi. 1844’de Washington ve Baltimore arasında 65 kilometrelik bir hat kurulmasını karşılayan desteği gördü. Çalışmalarının sonucunda 24 Mayıs 1844 yılında birincil elektrikli telgraf hattı sabit oldu.

Osmanlı Devleti ilk kere 1855 senesinde Kırım Savaşı sırasında Morse telgraf sistemini kullanmıştır.

1872 yılında 80 yaşında New York 5 West 22. Sokakta ki evinde öldü ve Brooklyn, New York’ta bulunan Gren-Wood Mezarlığına gömüldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı