SŞ

Sare Davutoğlu

Sare Davutoğlu Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti 37. Başbakanı Ahmet Davutoğlu‘nun eşidir.

Sare Davutoğlu, 1961 yılında Konya’da doğmuştur. Afyonkarahisar‘lı Kundak ailesinin kızı olan Sare Davutoğlu Konya’da doğmuştur. 4 yaşındayken kardeşinin doğumu esnasında annesi ölmüştür. 10 yaşındayken kadın doğumcu olmaya karar vermiş.

1980 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi’nidından en büyük hayalinin birincil evresi olan İstanbul Üniversitesi’nin Tıp Fakültesinde Üniversiteye başladı. Sare Davutoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Jinekoloji üstüne yüksek lisans yaparken Ahmet Davutoğlu ile 1984 yılında evlendi. 1986’da doğan birincil kızlarına Sefure, 1988’de doğan ikinci kızlarına Memnune adını vermiştir. Bu isimler Ahmet Davutoğlu’nun annelerinin isimleridir. 1987 yılında Kars‘a mecbur hizmete gitti. 1988 yılında mecbur hizmetini İstanbul’da devam ettirdi.

Sare Davutoğlu, eşinin bakan olması sonrası birçok yardım ve sosyal takviye kampanyasında yer aldı. kürtaj karşıtı platformlarda da yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın kızı Esra Erdoğan Albayrak’ın da doktoru olan Sare Davutoğlu halen İstanbul’da özel muayenehanesinde doktorluk hizmeti vermeye devam ediyor.

Eşi Ahmet Davutoğlu, 1988 yılında doktora tezi için Mısır ve Ürdün‘e gittiği dönemlerde Sare Davutoğlu İstanbul’da iki kızı ile yalnız yaşamak zorunda kalmış. Ahmet Davutoğlu, Doktorasını tamamladıktan daha sonra 1990 yılının haziran ayında Malezya’dan bir üniversiteden gelen öğretim üyeliği teklifi üzerine, Sare Davutoğlu da görevinden istifa ederek kızları ve eşi ile birlikte bu ülkeye gitti. Ahmet Davutoğlu 1990 yılında Malezya Milletlerarası İslam Üniversitesi’nde tezgâhtar doçent olarak çalışmaya başladı. Bu üniversiteye kazandırdığı Siyaset bölümünde, bölüm başkanı olarak göreve atandı ve de 1993 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Ahmet Davutoğlu, Eşi Sare bayan ve iki kızı ile beraber 1990’ın ilk aylarında gittikleri Malezya’da Kuala Lumpur`da, Çin mahallesinde bir konut tutup yerleştiler. 1995 yılında Türkiye`ye döndüler. Eşiyle Malezya’ya gittiği dönemde o da üniversitenin kliniğinde atama yaptı. Sare Davutoğlu Malezya’dan döndükten sonra 1995 yılında ihtisasa başlar ve 1999 yılında uzmanlığını bitirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Simon Cowell

Sare Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan Albayrak’ın da doktorudur. Çocuklarının doğumunu o yaptırdı.

Kürtaj karşıtı görüşleriyle tanınan ve toplantılara katılıp bu konuda konuşmalar yapan Sare Davutoğlu, Hayat Afiyet ve Sosyal Hizmet VakfıASAD-D)’ın da Idare Heyeti Asil Üyeleri arasındadır.

Ahmet Davutoğlu ise eşi Sare Hanım’dan şu sözlerle bahsediyor:
‘ Evin her türlü bakanı Sare Hanım’ dır. Ben evin yalnızca bakılanıyım. ‘

Sare Davutoğlu, 1984 yılından beri Ahmet Davutoğlu ile evlidir. Sefure (d.1986), Memnune (d.1988), Mehmet, Hacer Büke adlarında 4 çocuğu vardır. Kızı Sefure, (Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker‘in kızı Ahsen Özokur’un oğlu olan 3. torunu Ahmet Özokur ile evlidir. Ahmet Özokur ile Sefure Davutoğlu 9 Mart 2015 tarihinde boşandılar. Ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu‘nun oğlu Talha Topçu ile evli.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı