ŞS

Sean Penn

Sean Penn Biyografisi

Sean Justin Penn, 1960 doğumlu Yüksekokul Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu. Meşhur aktörün yönetmenlik denemeleri ise; 1991 yapımı The Indian Runner, 1995 Yapımı The Crossing Guard ve 2001 yapımı The Pledge.

Sean Penn, aktris Eileen Ryan ve yönetmen Leo Penn‘in ikinci oğulları olarak 17 Ağustos 1960‘da Santa Monica‘da dünyaya geldi. Babası Leo, Litvanya ve Rusya kökenli Yahudi göçmeni bir ailenin oğluydu. Annesi Eileen ise İtalyan ve İrlandalı asıllı, Romalı bir Katolikti.

Penn, Santa Monica‘da, usta aktör Martin Sheen‘in oğulları Charlie Sheen ve Emilio Estevez ile aynı mahallede büyüdü. Çocukluğunu “Süper 8” kameralarla dağıtılmış kısa filmler çekerek geçirdi. Genç yaşlarda amacı hukuk eğitimi almaktı ancak kararını değiştirerek Los Angeles Repertory Theater‘a başvurdu. Başvurusunun onaylanmasıyla Los Angeles’a gitti ve Peggy Feury‘den aktörlük eğitimi aldı.

Profesyonel olarak ilk performansını Barnaby Jones isimli dizide verdi. New York’a yerleşti ve burada bir tiyatroda oyunculuk yaptı. 1982 yılında Fast Times at Ridgemont High filminde Jeff Spicoli karakteriyle üne kavuştu. 1983 yapımı hapishane draması Bad Boys’da yine benzer bir karakteri canlandırdı. Gişede pek başarılı olmayan bu filmler eleştirmenlerin dikkatini Sean Penn üzerinde yoğunlaştırmaya yetti. John Schlesinger’ın 1985’de yapımı politik-drama The Falcon and the Snowman’da canlandırdığı uyuşturucu müptelası devlet ajanı rolüyle fazla tutuldu.

Sean Penn, pop star Madonna ile evli olduğu 1985-1989 yılları her tarafında magazin basınının en manâlı malzemelerinden oldu. Birlikte 1987 yapımı Shangai Surprise’da rol alan çift, filmin gişede iflas etmesiyle boşandılar.

1988 yapımı Colors filmiyle oyunculuk yeteneğini sergileyen Penn, o zamana kadarki en iyi işini ortaya koydu. Brian DePalma’nın Vietnam öyküsü Casulties of War ve Robert De Niro’lu komedi We’re No Angels, Sean Penn’in Hollywood’un en akıllı ve kabiliyetli oyuncularından birisi olduğunu kanıtladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Saim Bülend Ulusu

1991 yılında yazıp yönettiği The Indian Runner’ı, John Cassavates’in filmlerini andıran bir görsellik üstüne yapı etti. Kendisini yönetmenliğe ayrıntılarıyla adayabilmek için oyunculuğu bıraktığını açıkladı ve Jack Nicholson’lı The Crossing Guard filmini yönetti. Tim Robbins’in idam-karşıtı Dead Man Walking’inde canlandırdığı idam mahkumu karakteriyle büyük iltifat toplayan Penn böylece oyunculuktan emekli olmak bir yana oyunculuğa adamakıllı ağırlık verdi ve Nick Cassavetes’in She’s So Lovely, David Fincher’ın The Game, Oliver Stone’un U-Turn ve Terrence Malick’in The Thin Inkar Line filmlerinde her birisi unutulmaz performanslar sergiledi.

2001 Yapımı I’m Sam, 2003 yapımı 21 Grams ve Clint Eastwood’un yönettiği Mystic River, 2004 yapımı The Assassination oh Richard Nixon ve 2005 yapımı The Interpreter gibi manâlı filmlerde rol bölge Amerikalı aktör kariyeri baştan başa birçok başarı elde etti ve ödüller kazandı:

Los Angeles Film Critics Association – Yeni Nesil Ödülü (1983) – Berlin Film Festivali Silver Bear – En iyi aktör, Dead Man Walking (1995) – Independent Spirit – En iyi aktör, Dead Man Walking (1995) – Cannes Film Festivali – En iyi aktör, She’s So Lovely (1997) – Venice Film Festivali – En iyi aktör, Hurly Burly (1998) – Oskar – En İyi Erkek Oyuncu, Mystic River (2004).

18 Ekim 2002’de 56.000 dolar harcayarak The Washington Post gazetesinde ABD Başkanı George W. Bush’a yazdığı ve şiddeti durdurmasını isteyen açık mektupla savaş karşıtı ve sol görüşlü çizgisini bir kere daha muhakkak eden Sean Penn, herzamanki otomobilleri seviyor ve 1968 model bir Chevrolet El Comino’su var.

İngiliz Empire dergisinin “Bütün zamanların en iyi 100 film starı” sıralamasında 76. sırayı alan Amerikalı aktör, Johnny Depp ve Mick Hucknall ile iki taraflı olduğu Man Ray adında üstelik Fransız Restoran&Bar’a sahip.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serdar Akar

Sean Penn, 1991’den bu yanlamasına birlikte olduğu ve 1996 yılında evlenmeden önce Dylan Francis Penn adında bir kızları ve Hopper Jack Penn adında bir oğulları olan Robin Wright Penn ile birlikte Ross, California’da yaşıyor.

Penn’in hayatta olan kardeşi Michael Penn daha sonradan yönetmenliğe geçen bir müzisyen ve şarkı sözü yazarı, 24 Ocak 2006’da hayatını kaybeden ufak kardeşi ise kendisi gibi aktördü (Reservoir Dogs’da Nice Guy Eddie karakteri ile tanınmıştı ve 24 Ocak’da Santa Monika’daki evinde ölü bulundu).

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı