SŞ

Sedat Peker

Sedat Peker Biyografisi

Reis lakaplı mafya babası

Sedat Peker, 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya‘da Kafkas asıllı Rizeli bir Türk ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Almanya‘da büyüdü. Annesinin adı Meryem Peker, babasının adı Ahmet Peker’dir. Vedat Peker ve Atilla Peker adlarında iki erkek kardeşi vardır.

90’lı yıllarda Türkiye’de orrının içerisinde yer aldığı iddia edilerek yargılandı. 1997 ve 1998 yıllarında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı kadar masum bulundu.

Tehditle tahsilat yapmak, zorla engellemek, adam öldürmeye azmettirmek ve yarı suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998‘de Romanya‘dan Türkiye’ye getirildi. Eylül 1998’de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999‘da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde kaldı.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü göre yapılan Kelebek Operasyonu zarfında tutuklandı. Sedat Peker, Kelebek Operasyonu kapsamında 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Cinayet Mahkemesinde görülen dava sonucunda ve organize suç örgütü liderli0 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Peker keza örgüt ayarlamak, tehdit, meslek yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanım iddiasıyla İzmir 10. Ağır Cinayet Mahkemesinde yargılandı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılandı. Sedat Peker’e 1 sene 3 ay hapis cezası verildi. Bu Nedenle mahkum olduğu süreye 1 sene 3 ay daha eklenmiştir. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi göre karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker’e 10 yıl hapis cezası verildi.

Sedat Peker, Ergenekon Davası nedeniyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde esir yer alan ve 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak 2014 yılı Mart ayında tahliye edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sofia Khandemirova

Sedat Peker, 2008 yılında cezaevinde avukat Özge Yılmaz ile evlendi. Serdar Han Peker, Celal Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Filiz Lina Peker adlarında 4 çocuğu vardır.

Sedat Peker, Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015‘te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı’nın (ZEREV) TİM Center’da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni’nde Sedat Peker’e yaptığı yardımlardan nedeniyle “En Hayırsever İş Adamı” ve “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verildi.

4 Nisan 2015 tarihinde Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katıldı.

Hakkında Yazılan Kitaplar :
Aynadaki Reis
Babalar Koğuşu
Jitem’i Ben Kurdum
Kafkasyalı Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları
Kayıp Bozkurtlar
Kirli Kramponlar
Mafya İmparatorluğu
Sedat Peker
Sedat Peker Kimdir ?
Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler)
Derin Abiler (Abdullah Çatlı, Korkut Eken, Mehmet Eymür, Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı