ŞS

Selahattin Beyazıt

Selahattin Beyazıt Biyografisi

İş adamı, sanayici ve eski Galatasaray futbol kulübünün eski başkanlarındandır. Beyazıt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Selahattin Beyazıt, 1931 yılında Sızı’nın ilçesi Doğubayazıt’da doğmuştur. Dedesi, Kürt aşiret ağalarından İbrahim Ağa, 1930’da Sancı Dağı civannda Kürt isyanına katılmış ve 17 karakter sürgün listesine alınmıştır. sonra oğul Mehmet, 2 teneke dolusu altınla İstanbul’a geldi. Babası Mehmet Beyazıt emlak alım-satım ve hayvan ticareti yaparak varlıklı oldu. istanbul’da gelişen Selahattin Beyazıt, 1950 yılında Galatasaray Lisesi‘nden mezun oldu. İstanbul’da bitirdiği Liseden sonra İngiltere‘de Cambridge Üniversitesinde okuyarak mezun oldu.

Selahattin Beyazıt, askerliğini Ankara‘da yerine geçen kimse subay olarak yaparken, mükemmel derecede İngilizce bilmesi sebebi ile Marshall yardımını takip eden yıllarda Türkiye ekonomisinin durumunu değer biçmek için defalarca Ankara‘ya gelen Amerikalı ekonomist Max Thornburg‘a çevirmenlik yapmakla görevlendirildi.

Adnan Menderes ve Süleyman Demirel‘in milletvekilliği tekliflerini kesintisiz geri çeviren Beyazıt, sonra kısa bir zaman olsa da Adnan Menderes‘in özel kalem müdürlüğünü yaptı. 1975-1978’de ABD ile ilişkilerin yoğunlaştığı dönemde babasının bütün ısrarlarına rtır.

1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri aralarında üçüncü sırada yer alan Selahattin Beyazıt’ı sahiden Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden biri olarak ünlenmiştir.

Selahattin Beyazıt, Leyland kamyonlarının ve Shell Petrol Şirketi’nin Türkiye temsilciliğini yapmış, sonra da Beyazıt Şirketler Grubu’nu kurarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Kasım 2004’te, Bülent Eczacıbaşı‘nın görevden ayrılması üstüne Türk Pirelli A. Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralmıştır.

Selahattin Beyazıt, İngiltere‘de Cambridge Üniversitesinde okuken, Lordlar Kamarası Başkanı Lord Brabazon of Tara, Selahattin Beyazıt’ın hamiliğini üstlenmiştir. Lord Brabazon daha o dönemde Beyazıt’ı Bilderberg Grubu ve Mason Locası’na aldırmıştır. Babasının, Lord Brabazon’la yakın ilişkileri olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sadullah Çelen

Selahattin Beyazıt’ın Bilderberg Grubu ile ilişkileri Paris, Londra ve NATO büyükelçilikleri görevinde Muharrem Nuri Birgi ile yaklaşık olarak aynı dönemde, 1960‘lı yıllarda başlamıştır. Bu dönemde öyle yakın arkadaş olurlar oysa hiç evlenmediği için çocuksuz ölen Birgi, bütün servetini Beyazıt’a bırakmıştır.

Beyazıt, 1972-1992 yılları aralarında Bilderberg Türkiye Temsilciliği’ni yürütmüş, Bilderberg üyeleri ve Bilderberg konferansları katılımcılarının isimlerini şahsen belirlemiştir. 1992‘de görevini Koç Holding Idare Heyeti Başkan Vekili Suna Kıraç‘a devretmiştir.

Beyazıt, zamanla Bilderberg Grubu içinde o kadar enerjik duruma gelmiştir ama İngtnamelerini Türkiye’ye sunmadan önce Beyazıt’ın görüşünü almışlardır.

1975 Çeşme Altınyunus Bilderberg Toplantısı, Selahattin Beyazıt’ın ısrarlı ricası üstüne gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların isimleri kişisel olarak Beyazıt tarafından belirlenmiştir. Bu toplantıya Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, İhsan Sabri Çağlayangil, Turhan Feyzioğlu, İhsan Doğramacı, Muharrem Nuri Birgi, Oğuz Gökmen, Hasan Esat Işık, Kamuran İnan, Gülten Kazgan, Memduh Yaşa, Halil Tunç, Selçuk Yaşar, Selahattin Beyazıt ve Semih Akbil katılmıştır.

Toplantıya NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ve Dünya Bankası Başkanı Robert McNamara da katılmıştır. Katılan yüze yakın erkek aralarında yalnızca 2 kadın aza bulunmaktaydı. Prof. Dr. Gülten Kazgan ve İngiliz Muhafazakâr Partisi Başkanı olarak yıldızı parlamakta olan Margareth Thatcher. Thatcher’ın toplantıya gelmesini karşılayan Beyazıt olmuştur. Bu bağlamda “Beyazıt, Thatcher’a başbakanlık yolunu açtı” denilmiştir.

Beyazıt, hiçbir vakit ön plana çıkmamıştır. Yılın 300 gününü Türkiye haricen Elitler arasında geçirmiş, faaliyetlerini onlarla birlikte perde ardındaki planlamıştır. Amerika ve Avrupa elitleri ile fazla derin ilişkiler içindedir. İngiltere eski Başbakanı Margareth Thatcher’e, “Magy” diye hitap edecek derecede samimi; İngiliz Kraliyet Ailesi ile randevusuz gdir.

Beyazıt, İtalyan Pirelli, Eczacıbaşı ve İş Bankası ortaklığı olan Türk Pirelli A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 2004 yılında Bülent Eczacıbaşı‘ndan devralmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Suzan Aksoy

Metal, toprak, otomotiv sanayinin yanı sıra armatörlük alanında seri bir artma performansı yakaladı. Siyasi ve ekonomik anlamda kuvvetli dostlukları yer alan Beyazıt, futbolla da yakından ilgilendi.

Selahattin Beyazıt, Galatasaray‘da 1969-1973 yılları arasında iki dönem başkanlık yaptı. 1973 – 1975 yılları aralarında Mustafa Pekin başkanlık yaptıktan sonra yine 1975 – 1979 yılları aralarında Galatasaray başkanlığı yapmıştır.

Bu döneminde Galatasaray futbol takımı 9 kupa (3 Lig Şampiyonluğu, 2 TSYD Kupası,2 Federasyon Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası) kazanarak adını kulüp tarihine altın harflerle yazdırmıştır. 1971 yılında Galatasaray Spor Kulübü’ne Riva Arazisini kazandırmıştır. Dönemin parası ile 100 bin TL vererek bu araziyi aldırdığında, çok eleştirilmiş “Sayın Başkan bu kulübün parası bu dek değersiz mi. Burada inek mi otlatacaksınız” sorusuna muhatap olmuştur.

Beyazıt bununla birlikte İngiltere‘den Brian Birch‘ü Teknik Direktör olarak takımın başına getirmiş ve camiaya defalarca 3 sene şampiyonluk yaşatmıştır.

Selahattin Beyazıt, meslek adamı Sedat Eroğlu’nun kızı ile evlendi. Murat Beyazıt adında oğlu vardır.

Galatasaray Üniversitesi‘nin iki yakası arasındaki bağı karşılayan alt geçide adı verilmiştir.

Ünvanları :
-Bilderberg Üyesi
-Bilderberg Türkiye Temsilcisi
-Beyazıt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
-Leyland (İngiliz) Kamyonları Türkiye eski Temsilcisi
-Shell(İngiliz) Petrol Şirketi Türkiye Temsilcisi
-Türk Pirelli A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
-Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SİSAV) Danışma Kurulu üyesi
-Galatasaray Kulübü eski Başkanı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı