SŞ

Selçuk Başar

Selçuk Başar Biyografisi

Selçuk Başar, 13 Mart 1944 Ankara’da doğmuştur. Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır.
Müzik hayatına 196r adlı amatör toplulukta başladı. 1965 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestra’na geçerek profesyonelliğe adımını atan Selçuk Başar, 1968’de Durul Gence beşlisine girdi, 1969 yılında ise, her yerde Şerif Yüzbaşıoğlu topluluğuna katıldı.

Selçuk Başar, 1970 yılında kurulan Türk pop müziğinin en popüler gruplarından istanbul Gelişim Orkestrası’nın kurucularından olup; Şerif Yüzbaşıoğlu, Attila Özdemiroğlu, Neco, kardeşi Uğur Başar, Şenay Yüzbaşıoğlu ve Garo Mafyan ile Asım Ekren‘in bulunduğu gurupta gitar çaldı.

daha sonra dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Uğur Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel‘in sahibi olduğu Günay Restaurant‘da sahneye baştan çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer‘de solist olarak katıldı.

Selçuk Başar, gitaristliğinin yanı sıra besteciliği ile ünlendi.

1968 yılında, Ajda Pekkan‘ın seslendirdiği ‘Özleyiş’ adlı bestelediği şarkısı, Atina‘da yapılmakta olan Apollonia Festivali‘nde dördüncü oldu. Yeniden Ajda Pekkan‘ın seslendirdiği ‘‘Ve Ben Hemen’’ adlı bestesiyle ise benzer yıl yapılan Barcelona Müzik Festivali’nde finale kaldı. Sanatçı, piyanoyu da ustalıkla çalıyordu.

1984 yılında, Beş Sene Önce On Sene Sonra‘nın seslendirdiği ‘Halay’ ile Luxemburg‘ta yapılan Eurovision yarışmasında ülkemizi temsilcilik etti ve bu şarkı ile o güne değin alınmış en iyi sonucu (37 puan ile on ikincilik) elde etti.

Selçuk Başar, 5 Şubat 2001 tarihinde istanbul Arnavutköy sırtlarındaki evinde 57 yaşında beyindeki bir tümör yüzünden vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sevil Uyar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı