S

Sermet Erkin

Sermet Erkin Biyografisi

Sermet Erkin, 1957 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya gelmiştir. Sermet Erkin’in ailesi 1964 yılında İstanbul Nişantaşına taşınırlar. Taşındıkları yer Ünlü büyücü Zati Sungur’un evidir, ona kiracı olurlar. İlkokula 1964 yılında İstanbul, Nişantaşında, Selim Sırrı Tarcan İlkokulu’nda başlamış, Nilüfer Hatun Ortaokulundan daha sonra Şişli Lisesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiştir. Tamamlama sınavına girmeden aynı fakültenin Felsefe Tarihi bölümüne geçerek buradan mezun olmuştur.
Sermet Erkin, illüzyon sanatını yurdumuzda modern anlamda başlatan ilk türk sanatkâr, üstad Zati Sungur‘un birincil ve tek öğrencisidir. Demin ilkokulda iken üstad Zati Sungur ile tanıştı.

Ortaokul yıllarında Erkin, Necdet Mahfî Ayral’ın daveti ile tiyatroya adım atar. Sermet Erkin, illüzyon sanatında profesyonel olmadan evvel İstanbul Belediyesi Şehir Halkı Tiyatrolarına 1974 yılında girmiştir. Burada 1977 yılına kadar o kadar fazla oyunda ödev almış olmasının yanı sıra onun için en önemli olan Yalçın Akçay‘ın kendisini düşünerek yazmış olduğu “Karagözcü ile Büyücü” isimli çocuk oyunudur.

1976 yılında İsviçre’de yaşayan halasın kızının yanında gittiğinde, Yunanlı komşularının çocuklarına yaptığı gösterileri beğendiklerinde Paskalya eğlencesinde onlara ağırlama yapmasını istemişler. Bu gösteride İsviçre’nin iyi menajerlerinden biri de oradaymış ve onu izlemiş. Onun vasıtasıyla Zürih’ien birinde çalışmaya başlamış.

Sermet Erkin, bir dönem kendi namına tiyatro topluluğu kurarak tiyatro sanatçılığını bir vakit daha yürütmüştür. Bu gün farklı alanlara yönlendirilmiş kentlerimizde düzenlediği tiyatro festivalleri ve yaptığı piyes, kitap ve belge koleksiyonları vs. baştan sona, tiyatro ile olan bağını kopartmadan sürdürmektedir.

1974 yılında profesyonel illüzyon yaşamı başlamış olan sanatçı, bu güne dek yurt içi ve dışarıya yüzlerce davet yapmış, o kadar fazla televizyon programına katılmış, 18,5 yıl İstanbul Kervansaray Gazinosu’nda çalışarak erişilmez bir rekor kırmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sinem Umaş

Sermet Erkin yaptıkları işin şüphesiz büyücülük olarak görülmesini ve anılmasını istemiyor. Bu sanatın sihirle bir ilgisinin olmadığını, el çabukluğu ve algı yanılması ile gösterilerin gerçekleştirildiğini söylüyor.

“Bando”, “Sermet Erkin’le”, “Anılarda Kalanlar”, “Sermet Erkin’le Yıldızların Aşağı” gibi bir çok programı da eşi ile birlikte hazırlayıp sunmuştur.

Yurt dışarıda; ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Başkurdistan, Belçika, Bulgaristan, Çekoslavakya (1983), Çuvaşistan, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, Kırgızistan, KKTC, Macaristan, Nahcivan, Özbekistan, Rusya Federasyonu ve Tataristan’ da farklı alanlara yönlendirilmiş temsiller vermiş, bu ülkelerin en meşhur gece klüpleri, varyete salonları ile sirklerinde çalışmıştır. Yurt içinde de bir çok yerde gösteri yapmıştır.

1976 yılında başladığı gazeteciliğini Sosyete Dedikodu Dergisi, Özgürlük, Milliyet, Sabahleyin gazetelerindenden daha sonra, uzun bir süre Günaydın Gazetesi’nde bütün sayfa hazırlamış olduğu “Çocuk Sayfası” ile devam ettirmiş daha sonra – Yayınlama Yönetmeni- olarak çalışmaya başladığı Bando Çocuk Dergisi’nde sürdürmüştür.

Tekrar Tekrar bambaşka projeler geliştirmiş, bunlardan bazıları : illüzyon resitalleri, illüzyon gazetesi, illüzyon öğretimine karşın Sihirli Kutu adlı illüzyon seti, 0900’lü hatların kullanımıyla illüzyon dersleri, illüzyon öğreten kitaplar, revü tarzı gösteriler, İstanbulRadyosu’nda illüzyon programları,osyon kampanyaları, böylece fazla yönden yalnızca çocuklara karşın çalışmaları olan Varyete Gemisi, işyeri gösterileri için özel tasarım illüzyon oyunları, loto sonucunu bilme oyunu ve konferanslar.

Sermet Erkin, Atlas Tarih Dergisinde yazarlık yapmaktadır.

Sermet Erkin, Nuray Erkin ile 1986 yılından beri evli olup İsmail Sermet ve Piraye Nazlı adlarında iki çocuğu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı