S

Seyfi Dursunoğlu

Seyfi Dursunoğlu Biyografisi

Huysuz Virjin rolü ile bilinen ressam

Seyfi Dursunoğlu, 1 Ekim 1932 tarihinde Trabzon’da doğdu. Aslen Bayburtludur. Küçük yaşta 1938’de İstanbul’a gelmişler. Önce Vefa’da bir eve yerleşmişler ordan Karagümrük’e, sonradan Beylerbeyi’ne geçmişler. Babası Eminönü’nde manifaturacıydı. Annesinin adı da Selvi hanım. 7 kardeşlerdi. Atikali’de başladığı ilkokulu Beylerbeyi’nde bitirdi. İlkokuldan sonra defalarca yatılı okudu.

Ablası bir subayla evlenince, subay gelliğine tav olan baba, Seyfi’yi Denizcilik Lisesi’ne sokmuş. Heybeli ada Askeri Deniz Lisesi’ni 4 yıl okuduktan sonra tazminatını ödeyerek okuldan ayrıldı. (Feyziati Lisesi) Boğaziçi Lisesi’nde yatılı okuyarak liseyi bitirdi. Sonradan İngiliz Filolojisi bölümünde gördüğü eğitimi de yarıda bıraktı. Şişli’de bambaşka bir eve çıkıyor. 18 yıl SSK’de devlet memurluğu yaptıktan sonradan işinden ayrıldı ve 1970’te Huysuz Virjin olarak sahneye çıkmaya başladı. SSK’da 18 senelik memuriyet hayatı var. Arkadaşları aralarında popülermiş, ama işini fazla ivedi bitirip başkalarını lafa tuttuğu için şefleri göre böylece de sevilmezmiş Seyfi Dursunoğlu.

Askerliğini yerine koyma subay olarak yaptı, Tuzla’da tecrübesizlik yaptıktan sonra Hadımköy’de bitirdi.

Memurluktan gösteri dünyasına geçişin nasıl olduğunu şöyle özetliyor Seyfi Dursunoğlu; “Memurken Beylerbeyi’nde ramazan eğlenceleri yapardık cemiyete para için. Yalvar yakar elli kuruşa bilet satardık. Sonradan baktık dolmaya başladı. Ertesi yıl b lira yaptık biletleri yeniden doldu. Şovumu seyreden artist ahbaplarımın hanımları o süre sağa sola, Klüp 12’ye önermişler beni.” Ve Kulüp 12’de Huysuz Virjin tiplemesini hayata geçirir.

Seyfi Dursunoğlu, tanıdığınız kimliğiyle “Geçimsiz Virjin”, modası geçmeyen bir gösteri-star, kendi gösteri formatının mucididir.

Huysuz Virjin nasıl bir bayan? Çok tahammülsüz bir kadın. Herkese yüz vermeyen, ömür boyunca bir benzer aramış lakin bulamamış. Yaşına göre boyanmıyor, giyinmiyor. Huysuz Virjin, cemiyetimizin içinde var olan tiplerden biri. Frapan, kendine yakışmayacak dek genç giyiniyor, kimseyi beğenmiyor. Böyle arsız bir semt karısı o.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selami Öztürk

Her sene İzmir Fuarı’nda sahneyi Türkiye’nin en büyük solistleriyle paylaştı. Türkiye’de herkesin benzer tek kanalı seyrettiği bu dönemde Geçimsiz Virjin’in Öztürk Serengil‘e verdiği esprili cevapları gördükten sonra cümbür cemaat ondan bahsetmeye başladı. Seyfi Dursunoğlu, Huysuz Virjin tiplemesiyle kimsenin söyleyemediklerini söyleyecek güce ulaştı. Gerçekleri esprili bir tarzda ifade etmesi ve sahne şovlarıyla ünü dünyaya yayıldı.

1980’lerde Albüm Adı “Geçimsiz Virjin 1.” Adında bir kanto plağı yaptı.

Pekçok ülkede sahne alan Dursunoğlu, Geçimsiz Show adlı programıyla kendini tüm Türkiye’ye tanıttı ve sevdirdi. Dursunoğlu, bir dönem Popstar Türkiye yarışmasının ikinci sezonunda, İbrahim Tatlıses, Garo Mafyan ve Deniz Seki gibi şarkıcı ve sanatçılarla birlikte jüri üyeliği de yaptı. Show TV’de yayınlanan Huysuz’la Dans Eder misin? programını sundu.

Söylediği kantolardan “Katina’nın Elinde Makası” epeyce meşhurdur.

Seyfi Dursunoğlu’nun reddettiği roller: Tatlı Hayat’ta Neco’nun oynadığı komşu rolü, Dadı’da Haldun Dormen‘in oynadığı uşak rolü, Komser Şekspir’de Kadir İnanır‘ın oynadığı komiser rolü.

Seyfi Dursunoğlu’nun diğer şovlara bakışı: Hülya Avşar, Gülben Ergen yeterince hazırlanmayanlar. Cem Yılmaz‘ınki gösteri yok stand-up, doğaçlaması değil. Okan Bayülgen seyirciyle diyalog kurabilen, doğaçlamaya en yakın şovmen. Beyaz‘a gelince; bir şovmenin şekilden şekile girmesi, komedinin en basit şeklidir. Mehmet Ali Erbil, «Erkek kılığında beni oynuyor. Esprisi yok. Benim taklidim, lakin benden çok parası var».

Seyfi Dursunoğlu, birkaç tane de sinema filminde oynamıştır.

2007 yılında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tarafından programının yayınlandığı televizyon kanallarına dolaylı olarak baskı yapıldığı ve sansür uygulandığını göstererek Geçimsiz Virjin’i artık canlandırmayacağını açıkladı.

2012′de, 15 milyon TL tutarındaki mülk varlığını Modern Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağını açıklamıştır. 8 Haziran 2012′den itibaren Star TV’de birincisi yayınlanmaya başlayan, “Farklı Kimse Sana” adlı yarışmada jüri üyeliği yapmıştır. Programın final bölümüne son defa Huysuz Virjin olarak sahneye çıkmıştır ve “Bu benim son kantom” diyerek yaşından nedeniyle yeniden kanto yapamayacağını belirtmiştir. 2013 yılında Show TV’de yayınlanan “Farklı Kimse Sana “ yarışmasının sunuculuğunu Murat Başoğlu yapıyor, juri koltuğunda ise Seyfi Dursunoğlu, Erol Evgin ve Demet Akbağ oturuyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samuel Eto'o

24 Ocak 2015 Cumartesi akşamı Star tv’de başlayan ve sunuculuğunu Murat Başoğlu‘nun yaptığı “Benzemez Kimse Sana” programında Nükhet Duru ve Ümit Erdim ile birlikte jüri üyeliği yapmaya başlamıştır.

Filmleri :
1989 – İstiyorum
1986 – Melek Yüzlü Cani
1979 – Nokta İle Virgül Acele Ile
1976 – Doğru Yoldan Ayrılanlar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı