S

Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı Biyografisi

I. Dünya Savaşı‘nda Çanakkale Cephesi’nde 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştiren Türk askeri

Seyit Onbaşı, Eylül 1889 tarihinde Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman, annesi Emine idi. Esas adı Seyit Ali’dir.

Seyit Onbaşı, 20 yaşında iken 1909 yılında Nisan ayının başlarında Osmanlı Ordusuna yazılarak askerliğine başladı. 1912 yılında Balkan muharebelerine katıldı. Savaş bittikten sonra terhisi verilemedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi’nde göreve başlatıldı.

18 Mart 1915‘te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı‘nı vermek için saldırıya geçti. Seyit Onbaşı, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Düşman gemilerinden yapılan atışlarla Tabyadaki tüm toplar kullanılamaz ülkü gelmiş, sadece onun görevli olduğu top sağlam kalmakla birlikte yalnızca çok büyük olan topun ağır mermisini topa kaldıran vinç sistemi parçalanmıştı. Pil komutanı Yüzbaşı Hilmi Bey, Niğdeli Ali ve Koca Seyit ümitsiz ve hayli perişan vaziyette ne yapacaklarını düşünüp duruyorlardı.

Bunun üstüne Seyit Ali, 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. İlk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean‘a ağır bere verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin azıcık altına isabet ederek geminin derhal tabi yatmasına neden oldu, sonradan Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean’da bu yaradan kısa bir zaman sonradan alabora olarak battı.

Seyit Ali, bu olaydan sonra komutanı tarafından onbaşı rütbesine çıkartıldı.

Birinci Dünya savaşı sona erince 1918 yılı sonlarına doğru evinin olduğu köyüne döndü. Askere gitmeden önce yaptığı gibi ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. Hacı Osman Ağa’ya ait Zeytinyağı fabrikasında çalıştı.

Havran ilçesindeki Çamlık Köyü’nün adı, Kocaseyit Köyü yapıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selçuk Alagöz

Seyit Ali, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilen Soyadı Kanunu ile Tez soyadını aldı.

Seyit Onbaşı, Askere gitmeden önce kendi köyünden Emine bayan ile evlenmiş, bu evlilikten 1911 yılında birincil kızı Ayşe doğmuştu. 1922 yılında da diğer kızı Fatma doğdu. Bir süre sonra ilk eşi Emine vefat etti; Seyit bu sefer yine aynı köyden Hatice ile evlendi. Bu evlilikten de Ramazan, Osman ve Abdurrahman adlarında üç oğlu oldu.

Seyit Onbaşı, 1939 yılının Aralık ayında Balıkesir’in Havran ilçesi KocaSeyit Köyünde tüberküloz hastalığı yüzünden hayatını 50 yaşında kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı