S

Seynan Levent

Seynan Levent Biyografisi

Program yapımcısı, televizyon yönetmeni ve muhabiri

Seynan Levent, 8 Ağustos 1953 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi Eski Başkanı İsmet Sezgin, annesi matematik öğretmeni Saadet hanımdır. TED Ankara Koleji’ndende orta öğretimini bitirdikten sonra Paris’e gitgide artarak üniversite eğitimini de Paris’deki Ecole Superieur de Journalism et Mass Media & Hautes Etudes’de yaptı.

TRT‘de Akşama Doğru programı yapımcılığı ve sunuculuğu yapan Seynan Levent, birçok belgeseller çekti ve TRT’de haber dairesi yönetmenliği ve muhabirliği de yaptı. Seynan Levent göre hazırlanıp sunulan kültür programı Akşama Içten, 17 yıl her tarafında TRT 2’de yayınlamış, 10 Eylül 2004 tarihinde yayından kaldırılmıştır.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Master Programı Öğretmenliği, Gazi Üniversitesi Televizyon Yapımcılığı Öğretmenliği yaptı. Başkent Üniversitesi‘nde Radyo Televizyona Antre ve Radyo TV Gazeteciliği dersleri verdi.

İngilizce-Türkçe, Fransızca-Türkçe olarak simultane çevirmen olarak çalıştı, kitaplar çevirdi.

Seynan Levent, 1982 yılında Devlet Tiyatrolarında yönetmenlik yapan Tamer Levent ile evlendi. Efe ve Hazel adlı iki çocuğu vardır.

Yaptığı Belgelere Dayanan Programlar:
Farah Diba: Bir İmparatoriçe
Anadolu Süs Takıları Belgeseli
Gölge Oyunu Belgeseli
Kukla Belgeseli
Sanatçının Dünyası ( Yoksul Baykurt, Can Yücel, Duygu Aykal, Yıldız Kenter, Turhan Selçuk, Yaşar Kemal vb. 50′ nin üzerinde portre pogramları )

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serdar Bilgili
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı