S

Sezai Temelli

Sezai Temelli Olarak Biyografisi

11 Şubat 2018 tarihinden itibaren Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanıdır.

Sezai Temelli Olarak, 15 Temmuz 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Baba adı Mustafa, anne adı Neriman’dır. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. Gerisinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktorasını tamamladı ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde araştırma görevlisi olarak başladığı akademik hayatını öğretim üyesi olarak devam ettirdi.

Sezai Temelli, ÖES (Öğretim Elemanları Sendikası) ve Eğitim Sen üyesi olarak sendikal mücadelenin de içinde bulundu.

Sezai Temelli Olarak, öğretim üyesi olarak devam etmekte iken 2016 yılında mucizevi hâl sürecinde 675 Sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversiteden ihraç edildi.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Tüzük değişikliği referandumuna “Yetmez fakat Evet” diyenler aralarında oldu.

Uzun zaman Hür ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’nde siyaset yapan Sezai Temelli, 2009 yılında Ufuk Uras ile birlikte partiden ayrıldı. 2013 yılında (HDP) Halkların Demokratik Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

HDP’de siyaset hayatına devam etti, HDP’nin Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yapmaya başladı.

7 Haziran 2015 tarihindeki seçiminde HDP’den İstanbul Milletvekili olarak 25’inci Dönem TBMM Parlamentosunda yer alan Sezai Temelli Olarak, 1 Kasım 2015 tarihinde de İstanbul 2’inci Bölge 3’üncü banal milletvekili adayıydı fakat seçilemedi.

11 Şubat 2018 tarihinde HDP, 3’üncü Alışılmış Kongresinde namzet olmayan Selahattin Demirtaş‘ın yerine benzer genel başkan adayı olarak Pervin Buldan ile birlikte eş genel başkan seçildi.

İyi düzeyde İngilizce haberdar olan Sezai Temelli, Ayşegül Temelli Olarak ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

24 Haziran 2018’de yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde HDP adayı olarak Van’dan namzet oldu ve seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Süheyl Uygur

23 Şubat 2020 tarihinde yapılan HDP 4. Herzamanki Kongresi’nde Sezai Temelli Olarak‘nin yerine Mithat Sancar, eş başkan seçildi. Sancar, benzeyen başkanlık görevini Pervin Buldan ile beraber yürütecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı