S

Sibel Tüzün

Sibel Tüzün Biyografisi

Türk şarkıcı, besteci ve söz yazarı.
Sibel Tüzün, 29 Eylül 1971 tarihinde istanbul’da doğmuştur. 1978 yılında TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu’nda ilk müzik eğitimine başladı. Orta mektep yıllarında tekrar radyonun Gençlik Korosu’nda polifonik müziğe ilk adımı atarak Gökçen Koray, Cenan Akın, Yücel Elmas, Hikmet Şimşek gibi kıymetli öğretmenler ve koro şefleriyle çalıştı.

Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde okuduğu yıllarda pop ve rock müzikle ilgilendi ve 1986 da Uyruk Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması’nda okuluna üçüncülük kazandırdı. Aynı yarışmada besteci düzenleyen Melih Nazik ile tanışarak reklam filmleri seslendirmeye başladı. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Erol Evgin gibi çoğu sanatçıya albümlerinde ve sahne çalışmalarında eşlik etti.

1988 yılında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümüne birincilikle alınan Sibel, olağan müzikte öğrenciliği, jazz ve pop müzikte de yorumculuğu sürdürdü. 1991 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı. TRT Altın Anten, Kuşadası Altın Güvercin ve Eurovision Şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.

1992′ de RAKS Müzik Yapım’ la anlaşma imzalayarak, ilk albümü AH BİZ KIZLAR’ ı seslendirdi. Gerek albümde çalışan Şehrazat, İskender Paydaş, Ümit Kuzer, Ozan Doğulu, Kenan Doğulu gibi isimlerin eserleri, gerekse Sibel’ in yorumculuk yeteneği ve sahne performansı, albümün kısa sürede geniş kitleler tarafından sevilmesini sağladı. Pop müzikte ve klip sektörleri yeni gelişmeye başladığı halde albüm üç hit parça çıkardı: Beni Bağlamaz, Ah Biz Kızlar ve Gürültü. Bu başarıyla Sibel takriben iki sene süreyle yurt içi ve yurt dışarıya böylece fazla konserler verdi.

1994 yılında Londra’ da Robert Bricknell ile bir vakit şöhret derslerine devam etti. Arkasında Türkiye’ ye dönüp RAKS Müzikle ikinci albüm çalışmalarına başladı. NEFES KESER AŞKLAR isimli albüm ve Sibel yine hak edilen başarıyı yakaladılar. Kısa sürede yakalanan satmak grafiğiyle beraber yeniden hitler ortaya çıkarmaya başladı. Kaçın Kurrası, Gözümün Bebeği, Anca Beraber (Too Late) gibi. 1997 yılında Avrupa Konserleri’nden daha sonra Sibel, Arinna Müzik‘i kurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samet Sırmalı

1998 Haziran ayı içinde piyasaya meydana çıkan HAYAT BUYSA BEN YOKUM BU YOLDA albümünde sekiz parçanın sözlerini Sibel yazdı. Müzik namına defalarca başarılı araştırmalar yapan Sibel, albümün prodüktörlüğünü de üstlenerek çok farklı ve iddialı bir çalışmaya imza attı. Hayat buysa ben yokum bu yolda’ nın Charles Richards kadar çekilen klibi özellikle Fransız müzik kanalı MCM’ de büyük ilgiyle karşılandı.

2001 yılında Bay Müzik’ le anlaşarak YİNE YALNIZIM albümünü piyasaya sundu. 2002 yılında yapımcı olarak yeniden ARİNNA MÜZİK’ le çalışmaya karar veren Sibel, albümde yer alacak on şarkının da laf ve müziklerini hazırladı. 2003 yılında piyasaya meydana çıkan KIRMIZI albümü, müzik ve satış listelerinde büyük galibiyet elde etti. Birbiri ardına gelen hit şarkılar KIRMIZI, ŞİKAYET, YEDİVEREN GÜLÜ ve PEŞİNDEYİM aylarca radyo listelerinden inmedi. Albümde bulunan KIRMIZI, YEDİVEREN GÜLÜ ve HAKİKATEN şarkıları D.J., yazan ve program yapımcısı Michael göre Yunanca’ya çevrildi ve Sibel, Yunanistan müzik piyasasında da yer elde etmek için ilk adımlarını attı. KIRMIZI albümüne 5 klip çeken ve bir takım kliplerin yönetmenliğini de üstlenen Sibel, 2004 yaz aylarında ise fazla daha ayrı bir projeye imza attı. Türkiye’de ilk kez remixler, yeni ve Yunanca versiyonlar, video-klipler, görüşme ve klip arkası görüntülerinin yer aldığı, bir cd ve bir vcd’ den oluşan KIPKIRMIZI albümü Arinna Müzik göre piyasaya sunuldu.

2004 yılı sonunda nota kitabı olarak da yayınlanan KIRMIZI’nın gerisinde, kızı ELAYA’nın doğumu için albüm çalışmalarına bir zaman ara veren Sibel, 2005 Ekim ayında tekrar bir ilke imza attı. Şubat ayı sonunda piyasaya sunacağı SATEN albümünün ilk single çalışması SEVİYORUM SEVECEĞİM, Türkiye’de ilk kez internet üzerinden MP3 formatında satışa çıktı. Laf ve müzikleri kendisine ait olan SATEN albümünün hazırlıklarına aralıksız Sibel, Atina’da düzenlenen 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye namına yarışmak için seçildi. Yarışmada “Süper Star” adlı şarkıyla yarışan sanatçı, benzeri finalde 91 puanla 8., finalde de 91 puanla 11. oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Süleyman Atanısev

Müzik dışarıda araba sporları ve yelkenle de ilgilenen Sibel, iki sezon ünlü rallici Ethem Genim‘in co-pilotluğunu yaptı.

Bir ara kafasındaki saçları kazıttı, dazlak oldu.

2007de “Deli Dershane Kampta” sinema filminde rol almıştır.

Sibel Tüzün‘ün iki sene flört ettikten sonradan 1997 yılında evlendiği kocası gitarist Levent Candaş’dan 5 sene sonradan 2001 yılının başında boşandı.

Sibel Tüzün 2005 de eski bankacı Engin Güven ile evlendi. 2005 yılında “Elaya Amber”adında bir kız çocuğu Dünyaya Getirdi. Sibel Tüzün 2010 kasım ayında eşi Engin Güven’den boşandı.

Survivor Ünlüler Gönüllüler’in ikincisi olan Survivor 2012’ye katılan Sibel Tüzün müsabaka için Dominik’e gitti. Sibel Tüzün, 2012 yılında Acun Ilıcalı‘nın sunduğu ve Nihat Altınkaya’nın birinci olduğu Survivor Ünlüler – gönüllüler yarışmasına katılmıştır. Yarışmada Ünlüler takımında Yüksek Dağ Kırşan, Almeda Abazi, Anıl Tetik, Doğuş, Merve Büyüksaraç, Mustafa Topaloğlu, Nihat Altınkaya, Sibel Tüzün olmuştur. Gönüllüler takımında Hasan Yalnızoğlu, Ece Begüm Yücetan, Asena Erdem, Cevher Pekçiçek, Tebessüm Eden Sezmiş, Hayim Kohen, Serhat Özcan 2, Şansın Tokyay yarışmıştır.

Sibel Tüzün, 8 Mart 2016 tarihinde dört yıldır birlikte olduğu üretim prodüktörü Ender Balcı ile evlendi. Albümleri:
1992 – Ah Biz Kızlar
1995 – Nefes Kesen Aşklar
1998 – Yaşam Buysa Ben Yokum Bu Yolda
2001 – Yine Yalnızım
2003 – Kırmızı
2004 – Kıpkırmızı
2005 – Seviyorum Seveceğim
2006 – Superstar
2008 – Aç Telefonu / Yaz Aşkı
2010 – Saten
2014 – Kaç Yıldan Geçti Aradan (single)
2014 – Le Le Le (single)

Filmleri ve Dizileri :
2010 – Akasya Durağı 3. Sezon (Kendisi) (TV Dizisi)
2007 – Çılgın Dersane Kampta (Zeyna Yüksel) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Samuel Beckett
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı