S

Somer Sivrioğlu

Somer Sivrioğlu Biyografisi

1 Eylül 2018 tarihinde Acun Ilıcalı’nın kanalı Tv8‘de başlayan “MasterChef Türkiye” adlı yemek hazırlama yarışmasında jüri üyesi olarak Mehmet Yalçınkaya, Hazer Amani ve Somer Sivrioğlu ödev yaptı.

Somer Sivrioğlu, 25 Mayıs 1971 tarihinde İstanbul, Kadıköy’de doğmuştur. Annesi restoran, bar işletmeciliği yapmıştır. Uzun yıllar annesi ile birlikte çalıştı, restorancılığa annesinden aldığı eğitimler ile başladı. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olduktan daha sonra 1995 yılında Yüksek Lisans yerine getirmek için Avustralya‘ya gitti. Yüksek Lisans yaparken bir yanlamasına da otellerin mutfağında çalıştı.

Avustralya‘da davet endüstrisinin çeşitliliğinden ve canlılığından etkilenen Somer Sivrioğlu, Avustralya‘ya daimi olarak yerleşmeye karar verdi. Sydney‘deki Wagamama restoranının ulusal işlem müdürü olarak çalışmaya başladı. Somer Sivrioğlu, sonradan 2008 yılında Avustralya, Sydney’de kuzeni ile birlikte ‘Efendy‘ isimli bir Türk restoranı açtı. Menüsünde o kadar çok Türk lezzeti bulunan lokanta yurt dışında Türk lezzetlerini temsilci bir marka haline geldi. sonra 2016 yılında açtığı ikinci restoranına “Anason” adını verdi.

2015 yılında Avustralyalı yazar David Dale ile “Anatolia: Adventures in Turkish Cooking” adlı bir kitap hazırladı.

Köşe yazarlığı da yapan Somer Sivrioğlu, ayrıca radyo programı olan Lezzete Seyahat’u sundu. En iyi et, en iyi restorant, en iyi lezzet ödülü gibi çoğu dalda ödül aldı.

Somer Sivrioğlu, Aslı Sencer ile evlidir. Bu evliliğinden bir oğlu, üstelik kızı vardır. İşlerini eşi ile birlikte idare eden ressam şef’in eşi ise işyerinin finansman kısmı ile ilgilenmektedir.

1 Eylül 2018 tarihinde Acun Ilıcalı’nın kanalı Tv8‘de başlayan “MasterChef Türkiye” adlı yemek hazırlama yarışmasında jüri üyesi olarak Mehmet Yalçınkaya, Hazer Amani ve Somer Sivrioğlu tahsis yaptı. Bu programda şef aşçı Murat Özdemir de yarıştı. Hafta sonları yayınlanan Program, toplamda 3 ay sürecek.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Süreyya Duru

Kitapları :
2015 – Anatolia: Adventures in Turkish Cooking (David Dale ile birlikte)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı